(ФОТО) Есенски рустичен колач со јаболки

Состојки:
300 г јаболки
360 г шеќер
80 мл масло
1 јајце
200 мл јогурт
1 прашок за печиво
1 ванилин шеќер
300 г брашно
5 г цимет
20 г путер
50 г шеќер во прав
Подготовка: изматете ги јајцето, шеќерот и ванилиниот шеќер, додајте јогурт, масло и брашно во кое сте го додале печивото.
Јаболките излупете ги, исчистете и исечете на стапчиња, наросете со цимет и додајте во тестото. Лесно измешајте и смесата истурете ја во долг и длабок калап покриен со хартија за печење.
Печете во рерна загреана на 160 степени помеѓу 35 и 40 минути, што зависи од рерната.
Топлиот колач извадете го од калапот и наросете со шеќер во прав.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 17.06.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Солиден работен ден ги очекува родените во знакот Овен за да ги завршат …