Tag Archives: јаболки

ПОЗИТИВЕН ЕФЕКТ – Шест намирници кои треба да ги јадете секој ден

Урамнотежената исхрана овие денови значи дека кога сте опкружени со лошо, треба да го максимизирате доброто ако сакате да го подобрите вашето здравје и да изгубите тежина. Некои од најдобрите намирници за вашето здравје веројатно се веќе во вашиот фрижидер. Кокосово масло Една студија во американскиот весник за клиничка исхрана …

Повеќе »

Овошјето кое го спречува создавањето на тромб по повреда е најмоќната растителна храна

Згрутчувањето на крвта може да биде особено опасно ако патува до срцето или белите дробови, предизвикувајќи белодробна емболија или срцев удар. Ова се опасни состојби кои бараат итна медицинска помош. Откако ќе се реши акутната состојба, лекарот ќе препорача да пиете лекови за разредување на крвта или растворање на згрутчување …

Повеќе »

Како да видите дека јаболките што сте ги купиле се ПРЕМНОГУ ХЕМИСКИ ТРЕТИРАНИ и не се здрави! Три знаци ги издаваат …

За да може плодот да трае подолго во зима, се третира со парафин, кој се добива со преработка на масло. Проблемот со оваа состојка е што е тешко да се преработи, дури ни црниот дроб не е во состојба да ја раствори оваа леплива маса. Парафинот најчесто се користи за …

Повеќе »

(Рецепт/Видео) ПРЕВРТЕН КОЛАЧ СО ЈАБОЛКИ: Мек, миризлив и сигурно ќе успее од прв пат

Мек и вкусен колач со јаболки кој лесно се прави, а сигурно нема да можете да застанете на само едно парче Едноставен колач со јаболка кој можете да го направите без премногу мака, а е совршено вкусен. Ќе им успее и на оние кои немаат големо искуство во кујната, а …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Домашно печиво со јаболки: Крцкаво уживање за недела

Од кујната на баба доаѓа сладок рецепт за сите оние на кои омиленото овошје во колачите им се јаболката. Потребно е: 200 мл млеко 1 јајце 10 гр квасец 350-400 гр брашно 1 лажичка шеќер малку сол 2 лажици масло Подготовка: Квасецот изронете го во млако млеко, додадете шеќер, а …

Повеќе »

Искусните домаќинки откриваат: Сите трикови за отстранување на чадот од ТУТУН од облеката, мебелот и просториите

Мирисот на чад од тутун тешко се отстранува од домот Чадот од тутунот е еден од мирисите кои тешко испаруваат од куќата. Влегува во мебел, облека, завеси и многу тешко се неутрализира. Сепак, добрата вест е дека постојат одредени трикови кои можете да ги користите. Основата на сè е редовно …

Повеќе »

Шест овошки кои се најдобро рангирани за намалување на шеќерот во крвта

Овошјето добива лоши оценки кога станува збор за контрола на шеќерот во крвта. Се разбира, многу видови на „природни слатки“ се природни извори на шеќер, но овие намирници, исто така, обично содржат хранливи материи како влакна и важни минерали кои помагаат да се одржи здравото ниво на гликоза во крвта. …

Повеќе »

Намалете го холестеролот на природен начин: Конзумирањето на овие намирници може да ви помогне во тоа!

Ако имате висок холестерол, обидете се да ги вклучите овие намирници во вашата секојдневна исхрана Зголемениот холестерол може да предизвика голем број проблеми и болести на срцето и крвните садови. Лекарите објаснуваат дека има добар и лош холестерол. ЛДЛ холестеролот се нарекува лош бидејќи пренесува 75% од мастите (50% од …

Повеќе »

Две зелени намирници ги обновуваат белите дробови и црниот дроб по прележан ковид

Белите дробови и црниот дроб навистина заслужуваат посебно внимание бидејќи тие се најголемите средства за чистење на телото. Меѓу бројните функции на црниот дроб е тоа што ја прочистува крвта, а белите дробови внесуваат кислород, додека ги филтрираат токсините од воздухот и понатаму, го исфрлаат штетниот јаглерод диоксид од телото. …

Повеќе »