Tag Archives: јаболки

(ВИДЕО+ФОТО) Домашно печиво со јаболки: Крцкаво уживање за недела

Од кујната на баба доаѓа сладок рецепт за сите оние на кои омиленото овошје во колачите им се јаболката. Потребно е: 200 мл млеко 1 јајце 10 гр квасец 350-400 гр брашно 1 лажичка шеќер малку сол 2 лажици масло Подготовка: Квасецот изронете го во млако млеко, додадете шеќер, а …

Повеќе »

Искусните домаќинки откриваат: Сите трикови за отстранување на чадот од ТУТУН од облеката, мебелот и просториите

Мирисот на чад од тутун тешко се отстранува од домот Чадот од тутунот е еден од мирисите кои тешко испаруваат од куќата. Влегува во мебел, облека, завеси и многу тешко се неутрализира. Сепак, добрата вест е дека постојат одредени трикови кои можете да ги користите. Основата на сè е редовно …

Повеќе »

Шест овошки кои се најдобро рангирани за намалување на шеќерот во крвта

Овошјето добива лоши оценки кога станува збор за контрола на шеќерот во крвта. Се разбира, многу видови на „природни слатки“ се природни извори на шеќер, но овие намирници, исто така, обично содржат хранливи материи како влакна и важни минерали кои помагаат да се одржи здравото ниво на гликоза во крвта. …

Повеќе »

Намалете го холестеролот на природен начин: Конзумирањето на овие намирници може да ви помогне во тоа!

Ако имате висок холестерол, обидете се да ги вклучите овие намирници во вашата секојдневна исхрана Зголемениот холестерол може да предизвика голем број проблеми и болести на срцето и крвните садови. Лекарите објаснуваат дека има добар и лош холестерол. ЛДЛ холестеролот се нарекува лош бидејќи пренесува 75% од мастите (50% од …

Повеќе »

Две зелени намирници ги обновуваат белите дробови и црниот дроб по прележан ковид

Белите дробови и црниот дроб навистина заслужуваат посебно внимание бидејќи тие се најголемите средства за чистење на телото. Меѓу бројните функции на црниот дроб е тоа што ја прочистува крвта, а белите дробови внесуваат кислород, додека ги филтрираат токсините од воздухот и понатаму, го исфрлаат штетниот јаглерод диоксид од телото. …

Повеќе »

Состојка од овошје и зеленчук го намалува холестеролот, добра е за срцето и цревата – ја има и во форма на прав

Според психотерапевтот Сергеј Обложко, нема ништо лошо да посегнеме по храна или пијалок кога сме под стрес. Но, нагласува експертот, тоа треба да се направи правилно, со избирање на вистинскиот извор на позитивни емоции. „Кога човек има напад на паника, тој има потреба да јаде. Едноставна стратегија за луѓето со …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ЕЛИКСИР ПРОТИВ ПРОЛЕТЕН ЗАМОР: Многу лесно се прави, а кога ќе го испиете, телото ќе ви се прероди!

Иако едвај го дочекавме убавото време и сончевите денови, овие денови сите се чувствуваме некако уморни, а многумина се жалат на главоболки. Затоа пијте го овој напиток, тој веднаш ќе го регенерира вашето тело! Проблемот како да се премине од една сезона во друга е особено забележлив на пролет, со …

Повеќе »

Четири едноставни начини да го забрзате метаболизмот: Без гладување и откажување од чоколадо

Доведете ја линијата во ред на наједноставен начин Гладувањето за побрзо слабеење не е решение и често дава спротивен резултат. Најдобар начин да се ослободите од вишокот маснотии е да го забрзате метаболизмот. Кога вашето тело брзо ја обработува храната, маснотиите ќе се акумулираат побавно. Четири совети можат да ви …

Повеќе »

ВИШОК МАСНОТИИ ВО КРВТА: Еве кои намирници можат да го намалат лошиот холестерол

Размислете да ги вклучите во вашето дневно мени. Лошиот холестерол (ЛДЛ) во телото обично се акумулира со текот на годините, по што постои голема можност да му наштети на вашето тело. Премногу лош холестерол се акумулира во крвните садови и може да доведе до зачепување. Постојат одредени намирници кои можат …

Повеќе »