Една од најпознатите и најизведувани опери во историјата на светските оперски куќи „Кармен“ од Жорж Бизе, ќе се изведе на сцената на НОБ

Една од најпознатите и најизведувани опери во историјата на светските оперски куќи „Кармен“ од Жорж Бизе, ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет на 28 ноември и 1 декември со почеток во 20.00 часот.

Диригент е гостинката од Украина, Оксана Мадараш,  режијата е на Нина Најденова (Бугарија),
сценограф е Елена Иванова (Бугарија), костимограф е Марија Пупучевска, светло дизајн, Васил Лисичов.


На 28 ноември, во насловната улога ќе настапи гостинката од Србија, мецосопранот Сања Анастасиа, во улогата на Дон Хозе ќе настапи Зоран Сотиров, во улогата на Ескамилио, Ристе Велков, во улогата на Микаела, Катерина Стојановска, во останатите улоги настапуваат:  Ана Ројдева Талевска, Соња Пендовска-Мадевска, Драган Ампов, Дејан Стоев и Тихомир Јакимовски.

На 1 декември ќе настапат: Сања Анастасиа (Србија), Зоран Сотиров, Васко Здравков, Елена Голомеова, Ана Ројдева – Талевска, Соња Пендовска Мадевска, Драган Ампов, Дејан Стоев, Тихомир Јакимовски.


Настапува хорот, балетскиот ансамбл, оркестарот на Националнатa опера и балет и детскиот хор „Пиколо“ при ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“, Скопје под раководство на Весна Димчевска.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

РАНА НАЈАВА: Во Склоп на длабокиот циклон од северозападна Европа, влажен бран ќе ја зафати и Македонија!

Метео прогноза на Славчо Попоски: Во склоп со длабокиот циклонски систем кој е со центар …