Дознајте ги сите предности од изведувањето клекнувања

Кога правите клекнувања, не само што го подобрувате тонусот и изгледот на нозете и задникот, туку и грбот и стомачните мускули, кои мораат да бидат цврсти за време на нивното изведување.

Кога наредниот пат ќе помислите на прескокнување на клекнувањата сетете се на овие работи.


1. Го подобруваат изгледот на вашите нозе и не само на нив
Кога правите клекнувања, не само што го подобрувате тонусот и изгледот на нозете и задникот, туку и грбот и стомачните мускули, кои мораат да бидат цврсти за време на нивното изведување.

2. Ја подобруват флексибилноста на вашето тело


Како? Ги истегнуваат лигаментите и „задната ложа“, а предностите на подвижноста ги чувствуваат и колковите и долниот дел од грбот.

3. Ги јакнат мускулите на целото тело
На квадрицепсите секако е најголемиот притисок, но за да се спуштите до земја, а потоа и да се подигнете, во работата учествуваат скоро сите мускули на вашето тело, со што ги јакнете, а можеби за тоа и не сте свесни.


Текстот продолжува на следната страна

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Скопје Куп 2024 – изложба на макети, диорами и минијатури

Во организација на макетарскиот клуб „Мајор Михајло Ивановски Микс“ од Скопје, од 1-ви до 3-ти …