Доделување на наградите „Гласник на невидливите“ за 2024

Денес во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје, со почеток во 19:30 часот, во организација на Македонска платформа против сиромаштија ќе бидат доделени наградите „Гласник на невидливите“ за 2024 година.

Новинари кои се „Гласник на невидливите“ за 2024 се:
-Бјанка Станковиќ – „Менструацијата продолжува да биде луксуз во Македонија“
-Бојан Стојковски – „Суровиот живот на улица и надежта за втора шанса“
-Гоше Николов – „ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Најчестите митови и дезинформации за лицата со попреченост“
-Мирјана Мирчевска Јовановиќ – „Реaкции по укинувањето на додатокот до 6.000 денари за дел од децата со Даунов синдром“
-Михаил Милошевски – „Во „чевлите“ на лицата со попреченост – секојдневна битка да се влезе дома, во автобус, па дури и на доктор“
-Теодора Цветковска – „Анекта 010 – Бојан Шашевски“
-Тони Ајтовски – „Македонските печалбари во Италија, не можат да го остварат своето право на пензија, по повеќе од две години“


Повелете да се дружиме и да им заблагодариме што со нивната работа им даваат глас на невидливите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …