Денес роденден слави нашата позната пејачка Бојана Атанасовска-Скендеровски

Бојана Атанасовска-Скендеровски, е родена на 14 февруари 1984 година во Скопје. Таа е позната македонска поп пејачка и текстописец.

Таа ја започнала нејзината кариера во 2003 со учеството во телевизиското шоу Плеј – потрага по ѕвезди. Нејзиниот прв сингл бил “Живеј со прашањето”, со која настапи на финалето на оваа манифестација, на авторскиот двоец – Дарко Димитров (музика, аранжман и продукција) и Александар Принц (текст).


Истата година таа настапила на Макфест во Штип со песната “Немам одбрана” и го освоила првото место. Во 2003 настапила на уште два натпревари, влашкиот натпревар “Fantana Di Malama” со песната “Ќе полудам” на влашки јазик, и натпреварот “Марко Поло” во Хрватска.

Бојана издала еден албум наречен “Целосно ти припаѓам”. Во 2006, таа настапила на изборот за Евровизија со три песни, што предизвикало шпекулации дека натпреварот е наместен. Во финалето победила Елена Ристеска со песната “Нинанајна”. Бојана издала и неколку дуети, вклучувајќи соработка со Ѓоко Танески и со црногорската група “No name” и песната “Моја мала”. Во 2008 година го издала албумот „Во дилема“. Бојана беше водителка на популарната емисијата “Улица Македонија”.


Редакцијата на Екран и го честита роденденот на Бојана и ѝ посакува многу здравје и  уште многу успеси во понатамошната кариера.

 


 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО МАКЕДОНИЈА ПРИСТИГНУВА СИЛЕН ЛАДЕН АТМОСФЕРСКИ ФРОНТ ОД СЕВЕР И ОД СЕВЕРОЗАПАД: Во среда ќе не зафати силно невреме – Од четврток значително заладување, а на планините ќе има и снег

Метео прогноза на Славчо Попоски: Уживајте во вистинското летно време уште утре почитувани, максималните дневни …