Денес роденден слави актерката Стојна Костовска

Стојна Костовска е родена на 31 март 1954 година во Крива Паланка. Дипломирала на Вишата музичка школа, Скопје, на отсекот за глумечка игра во 1978 година. Од 1980 година до нејзиното пензионирање во 2022 година, работела во Македонскиот народен театар — Скопје.

Подолу е дел од богатата филмографија на Стојна Костовска;


1976 Цимерите од соба 306 ТВ-филм
1978 Курирот на Гоце ТВ-серија
1980 Двојка ТВ-филм
1982 Едно лето ТВ-серија
1984 Хихирику – 5 години ТВ-серија
1984 Јуначко колено ТВ-серија
1984 Другарувања ТВ-серија
1985 Легенди и преданија ТВ-серија
1987 Чорбаџи Теодос ТВ-филм
1987 Театарче лево ќоше ТВ-филм
1987 Ѕвездите од 42-та ТВ-филм
1987 Македонски балади ТВ-серија
1988 Втора смена ТВ-серија
1988-1993 Македонски народни приказни ТВ-серија
1990 ДО РЕ МИ ТВ-серија
1990 Алф од Ново Лисиче ТВ-филм
1991 Во кафулето кај Гане ТВ-филм
1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1994 Прекалени ТВ-серија
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1994-2000 Македонски народни приказни ТВ-серија
1999 Хихирику – 20 години ТВ-серија
2000 Големи и мали ТВ-серија
2000 Погрешно време ТВ-серија
2000-2003 Македонски народни приказни ТВ-серија
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2001 Агенција Осамени срца ТВ-серија
2004 Хихирику ТВ-серија
2005 Обични луѓе ТВ-серија
2008 Куќен совет ТВ-серија
2009-2010 Село гори, баба се чешла ТВ-серија
2010-2013 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија
2015 Цимери ТВ-серија
2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2019-2020 Дајте музика ТВ-серија
2021-2022 Преспав ТВ-серија
2023-2024 Македонски народни приказни ТВ-серија

Добитничка е на следниве награди:


-Награда за најдобра женска улога за улогата на “Стојанка” во претставата “Чорбаџи Теодос” на МТФ “Војдан Чернодрински” Прилеп (1987)
-Награда за ТВ лице на годината според анкетата на “Екран” од емисијата “Хихирику” (2004)
-Награда Васил Иљоски (2021)

Среќен роденден Стојна, ти посакува редакцијата на Екран.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО МАКЕДОНИЈА ПРИСТИГНУВА СИЛЕН ЛАДЕН АТМОСФЕРСКИ ФРОНТ ОД СЕВЕР И ОД СЕВЕРОЗАПАД: Во среда ќе не зафати силно невреме – Од четврток значително заладување, а на планините ќе има и снег

Метео прогноза на Славчо Попоски: Уживајте во вистинското летно време уште утре почитувани, максималните дневни …