Денес роденден слави актерката Даница Георгиевска

Даница Георгиевска е родена на 13 април 1967 година. Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на отсекот за глумечка игра во класата на Љубиша Георгиевски во 1989 година. Вработена е во Македонскиот народен театар од 1998 година.

Покрај исполнувањето на театарски и филмски улоги, Георгиевска учествувала во културно-образовни емисии на МРТ, телевизиски реклами, снимање на лектирни изданија за деца со оштетен вид, хуманитарни претстави за деца без родителска грижа, како и документарен филм за поетесата Даница Ручегај од 2017 година. Основач е на поетскиот оддел во домот за стари лица „Мајка Тереза“ во Скопје.


Театрографија:

 • Рипката — „Гуштерица“ од Александар Володин, р. Евгениј Лазаров, МНТ, 1986;
 • Јохана Раер — „Баал“ од Бертолт Брехт, р. Владимир Милчин, МНТ, 1987;
 • Валерија Ганчева — „Женски прилог за ноќта“ од Блаже Миневски, р. Владимир Милчин, МНТ, 1993;
 • Светле — „Буре барут“ од Дејан Дуковски, р. Сашо Миленковски, МНТ, 1994;
 • Ана Григоријевна — „Мртви души“ од Николај Василевич Гогољ, р. Владимир Милчин, МНТ, 1994;
 • „МКС“ од Војдан Чернодрински, р. Сашо Миленковски, МНТ, 1995;
 • Света недела — „Лепа Ангелина“ од Блаже Ристески, р. Владимир Милчин, МНТ, 1995;
 • Ивон — „Кројач за дами“ од Жорж Фејдо, р. Димитрие Османли, МНТ, 1996;
 • Жената — „Песочна сложувалка“ од Јана Добрева, р. Зоја Бузалковска, МНТ, 1999;
 • Дарја Шатова — „Демони“ од Фјодор Михајлович Достоевски, р. Владимир Милчин, МНТ, 2001;
 • „Црна дупка“ од Горан Стефановски, р. Сашо Миленковски, МНТ, 2003;
 • „Ревизор“ од Николај Василевич Гогољ, р. Владимир Милчин, МНТ, 2006;
 • Болничарката — „Мара/Сад“ од Петер Вајс, р. Васил Христов, МНТ, 2008;
 • Андромаха — „Троил и Кресида“ од Вилијам Шекспир, р. Љубиша Ристиќ, МНТ, 2010;
 • Хор — „Вечната куќа“ од Јордан Плевнеш, р. Дејан Пројковски, МНТ, 2013;
 • Елмира — „Тартиф“ од Жан Батист Молиер, р. Галин Стоев, МНТ, 2016.

Филмографија:


 • Мајка Тереза, р. Драган Велјановски, ТВ-филм, 2000.
 • Победа — „Мултиплеј“, р. Владимир Плавевски, ТВ-филм, 2007.
 • Мајката — Црни и криви, р. Марко Џамбазоски, ТВ-филм, 2018.
 • Жената — Обичниот Ели, р. Лавинија Софрониевска, ТВ-филм, 2022.

Среќен роденден Даница ти посакува редакцијата на Екран.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кинотека во рамки на проектот „Сезона на филмски класици“ ќе го реставира филмот „МИС СТОН“

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ, во рамки на …