ДАЛИ Е ОПАСНО ДА СЕ СПИЕ ПОД КЛИМА: Следуваат топли ноќи, еве како е најдобро да се разладите

Македонија гори, пред нас се пеколни денови со температура од 40 степени, но и тропски ноќи. Клима уредите работат многу дење и ноќе, но дали е во ред ако спиеме со вклучена клима?
Многу луѓе, сакајќи да се разладат, вклучуваат климатизери на само 20 степени, иако надвор е 15, 20 степени потопло. Лекарите предупредуваат дека ова не е здраво и дека е потребно да се прилагоди за разликата однадвор да не биде поголема од неколку степени, најмногу до 8, но бидејќи состојбата не е подобра ниту во текот на вечерните часови многу луѓе се прашуваат како да го разладат станот, а следниот ден да не се разбудат со вкочанети мускули.

Докторите објаснуваат како да се биде безбеден со клима и разладување на собите и објаснуваат зошто не е добро климата да работи ноќе во просторијата каде што спиеме иако температурата е неподнослива во текот на вечерта.
– Не можеме да спиеме со вклучена клима доколку е во спалната соба, но секако потребно е да се разладат собите пред спиење. Затоа вклучете ја климата во друга просторија, или изладете ја спалната соба ако е уредот во неа, а потоа исклучете ја – велат докторите.
Затоа климата не треба да работи цела ноќ во просторијата каде што спиете, но ок е ако е во друга просторија, а изладениот воздух да стигне до онаа каде што спиете.
– Ако имаме клима во нашата спална соба, тогаш треба да го разладиме станот и потоа да го исклучиме апаратот, ако се случи да заспиеме тогаш може да се смрзнеме бидејќи околу 90 отсто од таквите луѓе посетуваат лекар следниот ден. Сето ова се однесува на бебињата и хроничните пациенти, но многу е важно воздухот да се исчисти – велат докторите.


Нечистиот воздух е полн со бактерии
Она што многумина го забораваат и го сметаат за непотребно е чистењето на климата, што е многу погрешно, бидејќи неисчистената клима може да им направи проблем на астматичарите, децата и сите тие чувствителни групи, но секако може да направи и проблем на здрава личност.
– Прво треба прво да се исчисти климата бидејќи има многу бактерии кои можат да предизвикаат пневмонија. Од друга страна, не смееме да ја одржуваме температурата со голема разлика, таа треба да биде само неколку степени разлика. Третата работа е што сите сакаме да ги ладиме просториите под 20 степени, но тоа апсолутно не е здраво од многу причини. Не е природен студ, ако имаме проток на воздух во спалната соба што може да влијае и на различни делови од телото. Климата е еден вид провев, што е проток на воздух по помала површина, па често се јавуваат воспаленија и вкочанетост на мускулите, бидејќи климата директно влијае на нашето тело – велат докторите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Нутриционистите ги советуваат луѓето над 60 години да почнат да јадат една намирница

Во СОВРШЕН свет, здравите навики за исхрана веќе постојат многу пред некој да наполни 60 …