ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР

Денеска се празнува Свети Григориј, епископ Ниски

Брат на Св. Василиј Велики. Најпрво беше презвитер, зашто беше оженет, а кога умре жена му, блажената Теозва, го избраа и го посветија за епископ во Ниса. Се одликуваше со огромна светска ученост и духовен опит. Учествуваше на Вториот Вселенски Собор. Се мисли дека тој го составил вториот дел од …

Повеќе »

Се празнува Светиот маченик Полиевкт

22 јануари, понеделник е денот кога се празнува Светиот маченик Полиевкт. Градот Мелитина Ерменска е многу натопен со христијанска крв, како и целата земја Ерменска. Но првата крв за Христа во овој град беше на Свети Полиевкт, пролеана околу 259 година во времето на царувањето на Валеријан. Во тој град …

Повеќе »

Денеска се празнува Свети Григориј, епископ Охридски

Благочестив учител и пастир на Христовото стадо. Се упокои во 1012 година. Во натписот на црквата Света Софија во Охрид се нарекува Григориј премудриот. Светите маченици Јулијан и Василиса Обајцата од благородни и богати родители. Венчани во брак, се заветуваа да живеат девствено како брат и сестра. Им го раздадоа …

Повеќе »

УТРЕ Е СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ! Еве што апсолутно НЕ ТРЕБА ДА ПРАВИТЕ, а се верува дека на овој ден се случуваат разни ЧУДА!

Православната црква и верниците на 20 јануари го слават Свети Јован Крстител, последниот голем пророк кој не само што го објави, туку и го виде очекуваниот месија. Празникот Свети Јован Крстител е посветен на братучедот на Исус, познат како Јован Претеча. Јован се нарекува Крстител затоа што, според религиозното учење, …

Повеќе »

Собор на свети Јован Предвесник и Крстител

20 јануари православните верници го празнуваат Собор на свети Јован Предвесник и Крстител Со оглед дека главната улога на Свети Јован се оствари на денот на Богојавление, древната Црква денот по Богојавление му го посвети на неговиот спомен. За овој ден се врзува и настанот со раката на Светиот Предвесник. …

Повеќе »

Се празнува Богојавление – Водици: „Почеток на светот е водата, почеток на Евангелието е Јордан“

Богојавление – Водици Кога Господ Исус наврши триесет години од телесното раѓање, го започна Својот учителски и спасителен подвиг. И самиот почеток на тоа го означи со примањето Крштение на Јордан. Како што вели Свети Кирил Ерусалимски: „Почеток на светот е водата, почеток на Евангелието е Јордан“. Кога Исус Христос …

Повеќе »

Денеска е Водокрст: здравите да се укрепат, болните да се исцелат, демоните да се изгонат, непријателите да се одвратат и секое добро од Бога да се добие

Преподобната мајка Синклитикија По потекло од Македонија. Воспитана во Александрија. Како богата и угледна девојка многумина ја бараа за брак, но таа сите ги одби и побегна од домот на нејзините родители во манастир. Поживеа осумдесет години, во најголемо воздржание, пост, бдеење и молитва. Нејзините поуки за монахињите се секогаш …

Повеќе »

Денеска се празнува Собор на Светите Седумдесет aпостоли

Освен Дванаесеттемина големи апостоли Господ избра уште седумдесетмина други, помали апостоли и ги испрати на проповед на Евангелието, и тоа с ? двајца по двајца пред лицето Свое во секој град и место, говорејќи: „Еве, Јас ве испраќам како јагниња меѓу волци“ (Лука 10, 1 – 5). Но како што …

Повеќе »

Денеска се празнува Светиот пророк Малахија

Според редоследот на времето тој е последниот од Пророците. Се роди по враќањето на Евреите од вавилонското ропство. Во лицето беше необично убав. Преданието вели дека народот го нарекувал ангел, можеби заради неговата надворешна убавина или заради чистотата на душата или пак затоа што се дружел со Божји ангел. Често …

Повеќе »