10-та „Поетска епизода“ – 100 години надреализам

„Поетска епизода“ е настан организиран од Здружението за афирмација на младинската култура „Култура Бета“. Нејзиното десетто издание посветено на 100 години надреализам, ќе се одржи во кафе-книжарницата Буква во петок на 12 април со почеток во 20:00 часот.

Ќе читаат повеќе автори од различни генерации надреалистичка поезија, но и своја авторска поезија или проза.


Во оваа епизода гостуваат:
Влада Урошевиќ
Фросина Пармаковска
Иван Шопов
Дарија Јовановска
Дејвид Величковски
Јована Стаматовска

Настанот ќе го модерираат Андреј Медиќ Лазаревски и Марија Велинова


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Презентација на Балканскиот анархистички саем на книгата во СЦ Дуња

Денес од 19:30 часот, во СЦ Дуња ќе биде презентиран Балканскиот анархистички саем на книгата …