(ВИДЕО) На TikTok се шири нов предизвик и е крајно опасен за возачите на автомобили

Новиот предизвик на TikTok се вика Lug Nut Challenge, и освен што не носи ништо добро на светот, тој е крајно опасен.
Предизвикот е да ги олабавите навртките на тркалото на случајно избраниот автомобил и потоа да снимите што ќе се случи. Не треба да бидете физичар за да заклучите колку е опасно ова, особено ако тоа се случува во сообраќајот.
И не само тоа. Ова е многу нелегално и лесно може да заврши со значителни трошоци, но и затвор.


Еден возач од Масачусетс бил жртва на предизвикот и тркалото му отпаднало додека возел. Најзагрижени се наставниците, кои се плашат дека некој може да им ги олабави навртките на тркала. Претставник на локалната служба за влечење за медиумот 22News изјавил дека ова е исклучително опасен предизвик кој може да заврши трагично. Тој вели дека во последно време има се’ повеќе случаи во кои го викаат загрижени возачи кои навреме ги забележале испуштените навртки. Затоа, на сите во моментов им се советува да ги проверат сите тркала на возилото пред да возат.
Иако во САД се пријавени голем број случаи во кои се испуштаат навртките на тркалата, досега не се пријавени сериозни несреќи.

Фото: Porsche


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Samsung Galaxy Z Fold6 и Z Flip6 ja носат Galaxy AI на ново ниво

Samsung Electronics денеска ги претстави новите Galaxy Z Fold6 и Galaxy Z Flip6, како и …