Tag Archives: вируси

Моќно масло кое делува против вируси и спречува инфекции, никој не го користи затоа што не знае…

Ароматичното масло од чаевец се добива со седистилација од растението Melaleuca alternifolia кое расте во Австралија. Многумина ова масло го нарекуваат „прва помош во шише“ бидејќи одлично делува против бактерии, вируси и други штетни микроорганизми, а може да го зајакне и имунолошкиот систем. Маслото од чаевец може да помогне во …

Повеќе »

(Рецепт) ВОДАТА со ЛУК ги убива СИТЕ вируси, бактерии и токсини за само 7. дена а се подготвува ЕДНОСТАВНО!

Водата со лук е еден од најдобрите лекови во природната медицина. Познато е дека суровиот лук делува како природен антибиотик, бидејќи има антивирусни, антифунгални и антимикробни својства, и помага да се елиминираат штетните бактерии и го штити телото. Исто така, ги убива бактериите, го регулира крвниот притисок и го зајакнува …

Повеќе »

Кога ќе добиете вирус ОВОЈ витамин може повеќе да ви ОДМОГНЕ отколку да помогне!

Витаминот Ц и цинк не им помагаат на заразените со вирусот и ковид. Витамин Ц и цинк, дури и во високи дози, не можат да помогнат во борбата против ковидот, е извештајот за првото рандомизирано клиничко испитување за тестирање на два додатоци под медицински надзор. Овој наод е објавен на …

Повеќе »

НАУЧНИЦИТЕ НА АРКТИКОТ ПРОНАШЛЕ ЗАМЕНА ЗА АНТИБИОТИЦИ – Сега прават база на вируси кои би можеле да помогнат во лекувањето на многу болести

Научниците од рускиот институт за експериментална медицина започнале да прават база на податоци за вируси собрани на Арктикот и Антарктикот, што може да се користи за лекување на заразни болести против кои антибиотиците повеќе не функционираат. Артеми Гончаров, раководител на лабораторијата за функционална геномика и протеомика на микроорганизми во Институтот, …

Повеќе »

Совети од Проф. Александра Грозданова- Со вакцинација против грип покрај индивидуална заштита, обезбедуваме и заштита на оние со кои живееме и работиме

За Професорката на Фармацевтскиот факултет при УКИМ, Александра Грозданова, која е и претседателка на Комитетот за имунизација при Министерството за здравство превентивната грижа за здравјето е особено важна во период на вируси. Според неа како Ковид-19 да не беше доволна закана, па сега влегуваме и во период на сезонски грип (инфлуенца), кој за помладите и здрави луѓе се …

Повеќе »

ПРИРОДНИ ЛЕКОВИ – РЕЦЕПТ СТАР СО ВЕКОВИ ГО ЈАКНЕ ИМУНИТЕТОТ; Јака мешавина од 7. состојки штити од вируси и бактерии

7 моќни зачини имаат долготраен ефект во заштитата на имунитетот! Оваа мешавина на здрав зеленчук, медицински оцет и силни зачини делува така што го зајакнува имунитетот и го штити организмот од бактерии, вируси и габички. Состојки: 1/2 л јаболков оцет 1 главичка кромид 5 чешниња лук 2 лути пиперки 1 …

Повеќе »

(ФОТО) Знаете ли за што служи ова? Дизајнерите тврдат дека тоа е НАШАТА ИДНИНА!

Заради пандемијата на коронавирусот, воведени се бројни ограничувања, а ограничувањата за патување и преминувањето на границата секако се најтешки за зависниците од патување. И’ додека многумина го одложуваат патувањето од страв од инфекција, инженерот Мајкл Хол дизајнирал кацига што ја нарече „Воздух“ и за која верува дека може да ги …

Повеќе »

(ФОТО) ТОЈ ЛУД СВЕТ – МИЛИЈАРДЕР ГИ СТАВИЛ ТАНГИТЕ ОД СОПРУГАТА ЗА ДА СЕ ЗАШТИТИ ОД КОРОНА: Веднаш е уапсен на аеродромот, но тука не е крајот на БИЗАРНОСТИТЕ!

Џон Мекафи (74), сопственик на компанијата „McAfee“, компанија која се занимава со безбедносна заштита на оперативните системи, е еден од најбогатите луѓе во Велика Британија. Проблематичниот милионер ги објавува своите авантури на Твитер, па дури и модринките што ги добивал од повремени тепачки. Тој бил уапсен поради последниот инцидент. Иако …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОКАЗ ЗОШТО САПУНОТ Е ОПАСЕН ЗА ВИРУСИТЕ: Неверојатен приказ зошто треба рацете често да ги миеме со сапун – според препораките за борба со коронавирусот!

Коронавирусот го нападна светот а во сите препораки како да се заштитиме една е примарна – мијте ги рацете со сапун… И’, тоа сите ние, загрижените граѓани на овој свет го сфаќавме и по малку лежерно – во смисла, што може сапунот против таков вирус… Но,токму на оваа тема – …

Повеќе »