Tag Archives: хамилтон

(ФОТО) Доминација на Леклер, Ферстапен без бодови во Австралија!

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, триумфираше на Големата награда на Австралија, третата трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1, после водството од стартот па до целта. Монегаскиецот на враќањето на „Алберт парк“ по тригодишна пауза стигна до втората победа сезонава, а четврта во кариерата, плус со бод за најбрз круг. …

Повеќе »

Хамилтон ја обезбеди 70. пол-позиција

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата пред трката од шампионатот во Формула 1 за Големата награда на Малезија. Британецот по 70. пат успева да биде најбрз во квалификациите. Веднаш до Хамилтон во првиот ред ќе биде Кими Раиконен од Ферари. Другиот возач на Ферари, Себастијан Фетел, утрешната трка …

Повеќе »

Формула 1: Фетел со рекорден круг до пол во Сингапур

Себастијан Фетел од пол-позиција ќе ја започне утрешната трка за Големата награда на Сингапур. Германецот денеска на квалификациите постави нов рекорд на патеката со време од 1:39.491 На сите три тенинг сесии, Ферари беше далеку од формата на Ред Бул и се очекуваше „Биковите“ да го запоседнат првиот ред. Така …

Повеќе »