Tag Archives: град скопје

Скопје: Средношколците ќе се возат бесплатно и за време на летниот распуст

Овој летен распуст околу 23.000 средношколци ќе може да го користат јавниот превоз бесплатно заради посетување дополнителна настава, часови по практична настава, како и за посета на културни, спортски или други активности, денеска одлучи Советот на Град Скопје на 13-та седница. Изминатите години бесплатниот билет им важеше само за време …

Повеќе »

Comodita Home за Црвен Крст на Град Скопје – Донација на душеци вредна над 2 милиони денари

 Comodita Home, најголемиот малопродажен ланец за производи за домот, денес пред Пунктот за бездомници во Момин Поток донираше душеци за Црвен Крст на Град Скопје, во вредност од над 2 милиони денари. Comodita Home со оваа хуманитарна донација за Црвен Крст на Град Скопје, успешно ја завршува својата мисија под мотото „Секој сон е важен” ! Годинава како општествено одговорна компанија, …

Повеќе »

Град Скопје со кампања за чисти излетнички места -„Колку помало, толку почисто“

Со затоплувањето на времето се зголемува и атрактивноста на популарните излетнички места во и околу Скопје. Градскиот парк, Водно и другите дестинации за прошетка на граѓаните стануваат омилени локации кои речиси секој викенд се преполни со посетители. Исто така, овој период, бидејќи не работат угостителските објекти, популарните скопски излетнички места …

Повеќе »

(ФОТО) Редици пред град Скопје за субвенции за велосипеди и електрични тротинети

Доколку сакате да земете субвенција за велосипед или електричен тротинет, што град Скопје ги стартува од денес тогаш ПОБРЗАЈТЕ! Како што може да се види на фотографиите од рано утро граѓани на Скопје чекаат ред да ги поднесат документите, па ако и вие ја имате истата идеја најдобро е да …

Повеќе »

Самсоненко го напушти ФК Вардар и го врати на Град Скопје!

Сергеј Самсоненко по ракометниот, од денеска повеќе не е прв човек ниту на фудбалскиот клуб Вардар, откако преку соопштение до јавноста обелодени дека управувањето со најтрофејниот македонски фудбалски колектив го враќа на Град Скопје. Соопштението на Сергеј Самсоненко го пренесуваме во целост: „Со превземањето на АД ФК Вардар Скопје во …

Повеќе »

Град Скопје соопштува: Голема гледаност на маалските концерти на социјалните мрежи

Вчерашните маалски концерти од програмата „Култура за време на корона“ побудија голем интерес, имаа одличен прием кај околните жители и постигнаа голема гледаност на социјалните мрежи на Град Скопје. Во текот на вчерашниот ден на повеќе локации низ Скопје настапија Арда Мустафаоглу, Емилија Потевска Попивода, Дуња Иванова, Силви Бенд, Pluto’s …

Повеќе »

Награда од 600.000 денари од Град Скопје за „Медена земја“

Градот Скопје ќе додели парична награда во вредност од 600.000 денари за авторската и актерската екипа на документарниот филм „Медена земја“. Ваква одлука се очекува да донесе Советот на Град Скопје, на денешната седница. „Оваа награда се доделува за придонесот на ова филмско ремек-дело за афирмација на нашата земја и …

Повеќе »

Град Скопје и годинава доделува стипендии за спортисти – средношколци: Ова се условите за конкурирање!

Со цел да ја зголеми мотивираноста кај младите и талентирани спортисти – средношколци, Градот Скопје и годинава ќе додели стипендии на спортисти – средношколци кои се жители на Скопје и учат во средните училишта на подрачјето на град Скопје. Јавниот повик за доделување стипендии на спортисти – средношколци, ученици во …

Повеќе »

НЕ Е ЗА БРАВО: Град Скопје за концертот на Дино Мерлин на 31. декември ќе плати 100.000 евра! Што е многу, многу е макар и од спонзори!

Ако за некого овој износ е изненадување мораме да признаеме дека за нас не е… Одамна најуспешните екс југословенски изведувачи за Нова година на плоштад наплатуваат шестцифрени износи – 100.000 евра. Па оттаму и не чуди што Дино Мерлин и Здравко Чолиќ во највеселата ноќ ќе заработат по 100.000 евра …

Повеќе »