Tag Archives: чисти

(Рецепти) Домашен пилинг за лице кој ги отстранува нечистотиите и акните

Тоа е повеќе наменски производ што го користиме не само во нашата рутина за убавина, туку и во секојдневниот живот, и бидејќи содржи антибактериски и антиинфламаторни својства, идеален е за чистење на кожата на лицето. Сода бикарбоната е природен лек кој е секогаш при рака, и кој можеме да го …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мачка на сопствениците им ја исчистила куќата па станала интернет ѕвезда

Имате премногу работа? Тогаш треба да набавите мачка. Една мачка стана вирална sвезда затоа што на нејзините сопственици, им го исчистила тенџерето, ги чистеше мијалникот и славината, дури и со правосмукалка го исчистила тепихот. Иако е совршено јасно дека таа има „помош“ од човек, снимките на кои таа ги извршува …

Повеќе »

ПОСЛУШАЈТЕ ГИ СТРУЧЊАЦИТЕ – ИСТА ВАЛКАНА МАСКА НОСИТЕ СО ДЕНОВИ!? Доктор открива дека СУВА УСТА, лошиот здив и крварењето на непцата се некои од  ПОСЛЕДИЦИТЕ!

Носењето иста маска подолго време може да предизвика проблеми со оралното здравје, а некои од симптомите се сувост на устата, лош здив, па дури и болести на устата. Веќе научивме дека заштитните маски помагаат да се спречи ширењето на заразни болести, како што е вирусот Ковид 19, заштита за вас …

Повеќе »

Два домашни рецепти за отстранување на каменецот од забите!

Отстранувањето на каменецот е важно за здравјето на забите. Никој од нас не може да го одбегне таложењето на каменец. Го отстрануваме кај стоматолог, но можеме и самите да го спречиме неговото појавување со помош на едноставни домашни рецепти. Оцет од јаболко Во филџан ставете оцет од јаболко и во …

Повеќе »

(Рецепт) Куркумата го чисти лицето, отстранува акните и подмладува: Чудесен индиски зачин кој вашата кожа ја враќа во живот!

Куркумата е прав која често се користи во индија, како во исхраната така и за лекување на роблемите со кожата… Познато е дека оваа билка е вистински зачин за здравје, а многу е корисна и во служба на убавината. Турчинките миењето на телото го кренале на пиедестал на дружење, опуштање …

Повеќе »

ЦАКА КОЈА ЌЕ ВИ ГО ОЛЕСНИ ЖИВОТОТ – ВО ВЦ ШКОЛКА СТАВИЛА ЧЕН ЛУК И ОСТАВИЛА ДА ПРЕНОЌИ: Наутро само пуштила вода, а резултатот ја ФАСЦИНИРАЛ!

Тоалетот и тоалетната школка се легло на бактерии и зарази и мора редовно да се одржуваат и да се дезинфицираат за да се зачува здравјето. Некои домаќинки имаат дури и некои неверојатни решенија. Имено, тие ставаат лук во школката, да јпреноќи, а наутро само пуштаат вода. Лукот содржи алицин, што …

Повеќе »

Чудесен рецепт кој го прочистува и лекува целиот организам

Ова е рецепт кој го лекува целиот организам. Ги прочистува крвните садови, го одржува срцето, го подобрува имунитетот, го чисти црниот дроб, штити од инфаркт и се смета дека помага при лекување на рак. Состојки: 15 лимони 12 главички лук 1 кг мед 400 грама пченични никулци 400 грама ореви …

Повеќе »

(ФОТО) ДЕВОЈКА ЗА ПРИМЕР – ЈА ЧИСТИ СВОЈАТА КУЌА И ЗАРАБОТУВА БОГАТСТВО: Го издржува семејството а не е ЧИСТАЧКА…Сите жени ја копираат – еве и зошто!

Веројатно најмоќната жена на Инстаграм кога станува збор за „финти“ и производи за чистење е Софи Хинчлиф (29), која секојдневно ги инспирира своите следбеници да земат крпа и да го чистат станот. Таа исто така има своја лојална војска на следбеници кои се нарекуваат себеси „Хинчари“ и кои копираат сè …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Жабуркајте ја оваа течност 60. секунди во устата и сите „наслаги“ од забите ќе исчезнат

Сите ние сакаме да ја задржиме хигиената на устата и да имаме што е можно поубави и побели заби. Еве како да направите здрава водичка за устата. Прв рецепт: неколку капки масло: – нане – пеперминт нане – лимон – анасон Ставете неколку капки од овие масла во чаша вода …

Повеќе »