Tag Archives: аутизам

Пејачката Сиа се бори со тешка дијагноза: „Само во последните две години бев целосно своја“

Австралиската пејачка Сиа открила во емисијата на Роб Хас, A Podcast, дека ѝ бил дијагностициран аутизам во подоцнежните години, пишува Page Six. -Јас сум во спектарот, се опоравувам и што и да е, има многу работи, изјавила пејачката за време на искрениот разговор со Керолин Вигер, истакнувајќи дека е присебна. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѕвездата на „Бекстрит бојс“ обвинета за силување на малолетничка со аутизам

Пејачот Ник Картер е обвинет за силување малолетно девојче во 2001 година, според новата тужба и прес-конференцијата на наводната жртва и нејзините адвокати одржана во четвртокот.. Расплаканата Шенон Шеј Рут на Фејсбук во живо изјавилае дека била сексуално нападната од ѕвездата на „Бекстрит бојс“ кога имала само 17 години. „Последните …

Повеќе »

(ФОТО) ИСКРЕНО – Потресна исповед на ѕвездата на „Потера“ Аутизмот ме спречи да ја пронајдам вистинската љубов!

Ѕвездата на шоуто „Потера“ открила зошто е сè уште сама на 62 години… Ени Хергети, која во јавноста стана позната како еден од трагачите во шоуто „Потера“, ја раскажала својата шокантна приказна за аутизмот, што, според нејзиното мислење, ја спречило да ја запознае вистинската љубов. Нејзината најдолга врска траела само …

Повеќе »

(ФОТО) Маја Оџаклиевска карантинот го минува со внукот кој на секои три дена имал аутистични напади!

Лука секој трет ден добива аутистични напади затоа што не му дозволувам да излезе од дворот. Маја Оџаклиевска воопшто не се жали на периодот во изолација поради коронавирусот, иако до скоро воопшто не смееше да излезе од дома, а нејзиниот внук Лука на секое три дена имал аутистични напади. Спас …

Повеќе »

(ФОТО) РОДИТЕЛИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖАЛЕ ОД НЕГО – КАКО ДЕТЕ НЕ МОЖЕЛ ДА ЗБОРУВА: Денес говори 9. јазици и пишува песни – а за се е заслужна една работа!

На момчето Рафаел му бил дијагностициран аутизам кога бил мал. Неговите родители на почетокот биле исплашени, но знаеле дека треба да го поддржат нивниот син. Тие решиле да ја испитаат неговата состојба и да ги проучат методите за учење за да знаат како да го подгледаат. Нивната приказна започнала кога …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВЕРОЈАТНО ДЕТЕ – АУТИСТИЧНО МОМЧЕ СТАНАЛО НАЈМЛАДО ЛИЦЕ ЗАПИШАНО НА ОКСФОРД: Имал 6. години кога неговиот татко случајно сфатил колку е посебен!

Тринаесетгодишниот Џошуа Бекфорд страда од аутизам, но тоа не го спречило да стане најмладата личност што студирала на престижниот Оксфорд на шестгодишна возраст. Неговиот сон е да стане неврохирург, а тој неодамна се најде на списокот на 30-те најзначајни луѓе со аутизам во светот. На само 10. месеци, неговиот татко, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Слеп и аутистичен пејач го освоил американскиот Суперталент: Снимката многумина расплакала!

Младиот музичар кој е слеп и има аутизам во средата е прогласен за победник на ЕнБиСи-евото шоу „America’s Got Talent”, а неговиот емотивен настап во финалето воодушевил милиони гледачи. Коди Ли свирејќи на клавир ја испеал „You Are the Reason” со пејачката номинирана за Греми, Леона Луис. Вештото свирење на …

Повеќе »

Зарем ова момче не заслужува детство како сите деца: МАКЕДОНИЈО на потег си за големо хумано дело!

Дејан Најдоски боледува од аутизам. За подобрување на неговата состојба потребно е да замине на лекување и третман со матични клетки во болница во Турција. Сумата која е потребна се 54.000 евра. Да му помогнеме на малиот Дејан да ужива во детството како и сите други деца. Да донираме со …

Повеќе »

(ФОТО) Апел за помош на Борјан:Потребни се средства за лекување со матични клетки!

Семејството Гигови, во немоќ, побараа помош за лекување на нивниот шестгодишен син Борјан… „Почитувани ние сме родители на дете од шест и пол години кое страда од аутизам, алалија,комбинирани пречки во развојот. Потребен е третман во странство со матични клетки. Имаме отворено броеви за донирање на Телеком и ВИП, како …

Повеќе »