Премиера на младинската претстава „Како ќе го делиме мачорот“

Во среда, на 22 ноември 2023 година, во Театарот за деца и младинци во Скопје, со почеток во 20:00 часот, премиерно ќе биде изведена младинската претстава „Како ќе го делиме мачорот“.

Автор на текст и режија: Јане Спасиќ
Драматизација: Играат:
Драган Довлев
Ана Левајковиќ Бошков
Матеа Јанковска
Никола Наковски
Ангела Димитрова
Ненад Митевски
Марија ЃорѓијовскаЈане Спасиќ
Сценографија: Кирил Василев
Костимограф: Бранкица Јордановска
Избор на музика и звучна обработка: Јане Спасиќ
Автор на промотивен материјал: Матеја Николиќ


За жал, разводите денес стануваат се почести, а времето за разговор меѓу децата и родители се пократко. Сегашноста на разни начини ни го краде времето за помирување, мир и смирување. Во тажната нова нормалност и новиот недостиг на време, почувствував потреба да створиме претстава која ќе им подаде рака на децата и младите кои минуваат низ процесот на развод на едно семејство, но и стимул на родителите да поведат разговор со нивните деца и да пробаат да ги разберат нивните гледишта и стравови во сето ова. Од друга страна оваа претстава е „воведен курс“ за сите блиски и начинот на кои тие може да подадат рака на некој ближен кој минува низ развод.

Ќе бидеме пресреќни, ако некои деца и млади најдат охрабрување да зборуваат со некого и да ги избегнат вообичаениот срам и страв од околината при соочување со болката поради она што им се случува дома. Секоја болка има лек, понекогаш тоа е разговорот, понекогаш плачењето, понекогаш е подадената рака и разбирањето дека разводот не е крај на светот и дека нема ништо срамно во тоа. Време е да тргнат на страна табуата и да се зборува, за децата и младите да не останат со предлабоки лузни од овој болен и трауматичен процес.


Инспициент: Ѓуро Дракулоски
Фотографии на рекламен и видео материјал: Емил Петро
Тон мајстор: Владимир Стефановски
Светло мајстор: Мартин Митровски
Изработка на костим: Љубица Велкова
Декоратери: Јовица Видески, Бујамин Селими и Мирзат Камбери
Шминка: Игор Петрески
Гардеробер: Мирка Ѓоргиева

Време траење: 110 мин


Продукција: Н.У. Театар за деца и младинци
Скопје, ноември 2023

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО)Дали некогаш сте виделе ваков свадбен подарок? Младоженецот и подарил на сопругата „тепих“ од банкноти

Снимка од свадба на Филипините ги освоила социјалните мрежи, а најмногу поради подарокот што младоженецот …