Пет фрази кои можат да го уништат бракот: Што не треба да кажуваме?

Во фазата на освојување на саканата личност, подготвени сме да го дадеме најдоброто од себе и да бидеме навистина најдобрата верзија од себе.
Што се случува откако ќе го потпишеме тоа парче хартија и ќе го ставиме прстенот на раката? Зошто си дозволуваме да бидеме арогантни и бесчувствителни кон оној што со месеци го освојувавме и на кого сме избрале да му го дадеме срцето? Можеби зад се’ се крие чувството дека „го имаме и никаде не оди“, но тоа не е во ред.

Совети за подобар брак
Неопходно е во бракот да се покаже истата страст, како и во фазата на запознавање, но пред сè, важно е да се избегнуваат зборови кои можат да доведат до пропаст.


This image has an empty alt attribute; its file name is horoskop-ne-prostuvaat.jpg

“Не ми е гајле”
Ако се грижите за вашиот сопруг, никогаш не треба да му кажете дека не ви е гајле. Сите негови проблеми се и ваши, па ако се бори со некој проблем, треба да покажете интерес. Исто така, може да се појави уште поголем проблем ако вашиот сопруг навистина ви верува кога ќе му кажете дека не ви е гајле.


“Добро сум”
Слично на претходниот пример, никогаш не треба да кажете нешто што не е точно. Ако не ви е добро, кажете. Вашиот сопруг е тука да ве разбере и да ви помогне. Не мора пред него да се преправате дека сте храбри и дека ништо не ве допира. Во ред е да се биде тажен, лут и разочаран, едноставно не е во ред да се каже што не е вистина.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ПРИСТИГНА СНЕГОТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ПЛАНИНИ: Студениот бран ја зафати цела Европа и регионот

Метео прогноза на Славчо Попоски: Студениот бран го зафати целиот Европски Континент, како и регионот, …