Паштета од семки од тиква

Здраво и многу вкусно предјадење.
Состојки:
– 80 грама путер
– 100 грама свежо младо сирење
– 80 грама семе од тиква
– 1 кромид
– 1 чешне лук
– 2 лажици маслиново масло
– 1 лажица оцет
– сол, црн пипер
– 1 лажица сецкан магдонос или власец
– 2 лажици павлака
– 1/4 лажичка куркума
Подготовка:
Изматете ги путерот и сирењето добро, а потоа додадете малку сол. Испршете ги семките од тиква во сува тава, додадете сол и малку изладете.
Две третини од семките сомелете, а остатокот ситно исечкајте го.
Исечете го кромидот и лукот што е можно поситно. Измешајте ги сите состојки, додадете масло, оцет и сецка магдонос, куркума и на крај павлака.
Сè добро измешајте, зачинете по вкус. Ставете во фрижидер еден до два часа.
Послужете со тост или интегрален леб.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Нутриционистите ги советуваат луѓето над 60 години да почнат да јадат една намирница

Во СОВРШЕН свет, здравите навики за исхрана веќе постојат многу пред некој да наполни 60 …