„Ова се случува еднаш во животот“: Австралиец пронашол златна грутка тешка 2,6 килограми

МАЖ од Австралија пронашол грутка злато тешка 2,6 килограми и вредна 240.000 австралиски долари или повеќе од 147.000 евра, пишува BBC.
Мажот кој сакал да остане анонимен користел евтин детектор за метал за да пронајде грутка во златните полиња во Викторија, срцето на златната треска што ја зафати Австралија во 1800-тите.
Дарен Камп, кој го проценил и купил примерокот, рекол дека тоа е најголемата златна грутка што ја видел во неговата 47-годишна кариера.

Неверојатно откритие
„Бев запрепастен. Ова е откритие што се случува еднаш во животот“, рекол тој, опишувајќи го моментот кога ја видел грутката злато донесена од маж во неговата продавница во Џилонг, на еден час од Мелбурн.
Тој го извади каменот и додека ми го спушташе во рака ми рече: ‘Дали мислиш дека вреди 10.000 австралиски долари?’.Погледнав и реков:’Подобро е да се каже 100.000 долари’“.


„Жената ќе биде среќна“
Човекот потоа му кажал дека каменот во раката на г-дин Камп е само половина од она што го нашол, карпата тешка 4,6 килограми што содржела 83 унци или околу 2,6 килограми злато.
Камп додал дека мажот му рекол дека ќе ги потроши парите на своето семејство, додавајќи дека неговата сопруга „ќе биде многу среќна“ кога ќе се врати дома.

Извор и фото: Илустрација (на фотографијата не е лицето од текстот)


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскопски знаци со кои не е лесно да се биде во врска: Сакаат независност и тешко се врзуваат

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …