Лудо тесто за брзи мини крофнички од само две состојки

Божествени „пуфнести“ топчиња…
За време на карантинот, најмногу се свртувавме кон готвењето како најинтересна активност, а од овој период собравме голем број на одлични нови рецепти.
Една од нив е рецепт создаден од чиста здодевност која вклучува само две состојки, а станува збор за подготовка на мини крофни, грицки што сите ги обожаваме.
Жената што го измисли рецептот го сподели своето искуство на Твитер, а многумина решија да го испробаат.
Состојки: 140 грама брашно и 190 гр јогурт.
Забелешка: Жената во рецептот користела од таканареченото саморастечко брашно, кое не е достапно на нашиот пазар, но ќе го добиете истиот ефект, ако додадете обична лажичка прашок за пециво во обичното брашно.
Подготовка: Комбинирајте брашно со печиво и јогурт, направете топчиња и пржете ги во масло.
Готовите крофни посипете ги со шеќер, полијте ги со чоколадо, разнобојни трошки или сервирајте со солени странични јадења по желба.

За да го добиете ефектот како на фотографијата пред да ги пржите со прстот направете им дупче на средина.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за утре, 23.05.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Нема пречки на професионалниот пат на Овенот овој четврток. Постои можност да се …