Tag Archives: солени

(ФОТО) Посни солени обланди со три фила

Потребно е: 1 пакување обланди, малечки 250 г маргарин 100 г печен сусам 250 г посен мајонез 50 г сенф 1 лимон, сок сол Подготовка: маргаринот изматете го и додајте ги останатите состојки, да добиете хомогена смеса. Поделете на три дела и додавајте: 1 – 2 лажици ајвар 2 – …

Повеќе »

(Рецепт) Крофни од само ДВЕ СОСТОЈКИ кои го освојуваат светот: И’ дете би ги направило, а се неодолливи!

Состојките за оваа неодоливо посластица секогаш ги имате дома Рецептот за овие прекрасни крофни може да го направи и некој што никогаш во животот не се обидел да готви. Крофни од само две состојки, и солени и слатки, па затоа, оној што сака да избере крем и џем или крем …

Повеќе »

(ВИДЕО) Солени галети на баба

Потребно е: 300 г брашно (интегрално) 100 г путер 1 јајце 2 лажици сончоглед 2 лажици ленено семе 2 лажици сусам 150 г урда, ронето сирење или фета 1/2 кесичка прашок за печиво сол Подготовка: во соодветен сад ставете го јајцето, малку изматете, додајте ги путерот и сирењето и убаво …

Повеќе »

Лудо тесто за брзи мини крофнички од само две состојки

Божествени „пуфнести“ топчиња… За време на карантинот, најмногу се свртувавме кон готвењето како најинтересна активност, а од овој период собравме голем број на одлични нови рецепти. Една од нив е рецепт создаден од чиста здодевност која вклучува само две состојки, а станува збор за подготовка на мини крофни, грицки што …

Повеќе »

(ВИДЕО) Омилена „грицкалка“ за оние кои постат: Солени галети со семки!

Одлична грицкалка со пиво додека гледате филм или правите нешто друго во изолација… Состојки: 200 г брашно 70 мл пиво 1/2 кесичка прашок за печиво 50 г истопен посен маргарин (или 50 мл масло) сол 3 лажици сусам 2 лажици семки од тиква 2 лажици ленено семе 1/2 лажичка ким …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Во калап за мафини ставила шпагети: Од крајниот резултат веднаш ќе огладнете!

Еве идеја за вкусен оброк кој ќе го обожуваат и’ децата и возрасните… Доколку ви здодеале класичните шпагети со ќофтиња, или вашите деца не сакаат да ги јадат, еве генијален начин за подготовка на ова јадење. Подготовка: сварете шпагети, исцедете ги и’ полијте со маслиново масло, да не се залепат.На …

Повеќе »

(Рецепт) Ова е најздравиот појадок на светот: Го намалува крвниот притисок и ризикот од рак на дебелото црево!

После една недела ќе почувствувате дека варењето ви се нормализира а телото добива енергија… Овес или зоб е една од најздравите житарки во светот. Иако неправедно сме ја занемариле, нашите предци редовно ја користеле. Овес што го знаеме денес не е ниту приближно оној што треба да го јадеме. Преработените …

Повеќе »

(ФОТО) Солени полжави ала мафини

Состојки: 500 гр кори 400 гр ситно сирење или урда 4 јајца 150 мл масло 1/2 пециво 1 помал страк праз 200 гр чаен колбас или сушен свински врат 100 гр маринирани или свежи шампињони 200 мл кисела вода мешан сушен зачин по вкус Подготовка: 1. Сувиот врат или чајната, …

Повеќе »

(ФОТО) Посни солени обланди со три фила

Потребно е: 1 пакување обланди, малечко 250 г маргарин 100 г печен сусам 250 г посен мајонез 50 г сенф 1 лимон, сок сол Подготовка: маргаринот изматете го и додајте ги останатите состојки, да добиете хомогена смеса. Поделете на три дела и додавајте: 1 – 2 лажици ајвар 2 – …

Повеќе »