Креативно-раскажувачка работилница за деца со Сказнувалка

На 15 февруари 2024 година, во Europe House – Скопје, со почеток во 18:00 часот, ќе се одржи првата интерактивна работилница за деца во 2024 со издавачка куќа Сказнувалка.

„Кралот што имаше од сѐ по многу“ од најдобрата грчка авторка за деца Марија Папајани е номинирана за наградата Ханс Кристијан Андерсен. Интерактивната работилница ќе ја водат Искра Димковска, Владимир Лукаш, Живко Грозданоски и Софија Григориду.


Со малку поинаков пристап, преведувачката Софија Григориду ќе ја прочита сликовницата на грчки јазик, додека Живко Грозданоски ќе ги презентира илустрациите. Слушајќи непознат јазик, децата ќе развијат љубопитност и креативност за приказна што не им е целосно позната . Со оваа друштвена игра, децата ќе бидат стимулирани да ја користат имагинацијата, да ги подобрат читателските навики и усното изразување.

Работилницата се организира за деца од 6+ години. Задолжително е пријавување на следниот формулар:
https://forms.gle/ZHr2azFVJmTTzCTJ9


„Кралот што имаше од сѐ по многу“ е дел од проектот „Да ти ја раскажам мојата приказна: протек на европски книжевни дела за млади“ што се спроведува во рамки на програмата „Креативна Европа“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Сомнително Лице“ театарска претстава од млади за млади

Денес, со почеток во 18:30 часот во Училиште за театар „Од игра до претстава“, ќе …