Какви температури да очекуваме во наредните пет дена?

Денес и утре времето ќе биде претежно сончево и многу топло со натпросечни температури за овој период од годината. Со прогнозираните температурни вредности ќе биде активирана жолта, а во југоисточните подрачја, каде максималните температури повторно ќе надминат 40 степени, портокалова фаза за опасност од високи температури, најавуваат од УХМР.
Денес (понеделник) ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Дневните температури ќе се движат од 35. до 41. степен. УВ=9
За вторник се најавува сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, на места повремено засилен ветер од северозападен правец. Дневните температури ќе се движат од 35. до 41. степен. УВ=9


Во среда треба да очекуваме сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минимална температура: 14°C до 23°C.
Максимална температура: 33°C до 39°C. УВ=9
За четврток се најавуваат мали промени – Сжќе биде сончево и малку посвежо со мала до умерена облачност. Попладне ќе има услови за краткотраен локален дожд. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Минимална температура: 13°C до 22°C. Максимална температура: 29°C до 36°C. УВ=9
Во петок пак не очекува сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минимална температура: 12°C до 21°C. Максимална температура: 30°C до 37°C. УВ=9


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МАКЕДОНЕЦОТ ВИКТОР НАСТЕСКИ ОСТАНА БЕЗ РАБОТА НА БРОДСКА КОМПАНИЈА ПОРАДИ ПАСОШОТ!

Штетите од хаосот со личните исправи на македонските државјани, предизвикани од предавството на марионетската влада …