ГЛАВНИОТ ВИНОВНИК ЗА СТУДЕНОТО ВРЕМЕ КОЕ ДОАЃА Е ПОЧЕТОКОТ НА ЛАДНАТА “ЛА НИЊА” Подгответе се за невреме, дожд, снег и снежна покривка

Метео прогноза на Славчо Попоски:

Почитувани наши, сите ние веќе знаеме дека веќе од денес, па се до самиот крај на овој месец, речиси во цел Европски Континент, вклучувајќи го и нашиот Балкански Полуостров, не очекува невообичаено студено време и со чести врнежи од дожд и снег, како и формирање на снежна покривка. Мразот во утринските часови ќе го има на многу места, а појава на снег би можело да има понекаде и на помала надморска височина.


Сите ние ќе си речеме, што се случува со времето и зошто ќе биде толку ладно? Ние добро кажавме дека веќе од овој месец завршува влијанието на топлиот Метеоролошки феномен “Ел Нињо, и започнува ладната ” Ла Ниња”. Земјата полека се лади, вклучувајќи ја секако и Европа и Балканскиот Полуостров. Температурите ќе паѓаат, што значи дека во следните години треба да се подготвиме за се пониски температури, но и поостри и по снежни зими.

Сепак тоа не значи дека не треба да очекуваме лето и високи температури, ќе го има летото тоа е многу нормално, но нема да биде како минатите лета и нема да биде екстремно топло. Следните лета ќе бидат исто така со не толку многу високи температури, но ќе има и повеќе врнежи.


Со сосема исто мислење е и познатиот метеоролог од Србија, мојот колега Иван Ристиќ, па еве што тој објави:

Почетокот на Ла Ниња носи леден воздух. Планетата се лади, а африканскиот антициклон, кој е извор на топол воздух, ќе ослабне дури и во Сахара и Мароко.


Таму се очекуваат температури под нормалата, напиша мојот колега од соседна Србија Иван Ристиќ на својот Фејсбук профил.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кинотека во рамки на проектот „Сезона на филмски класици“ ќе го реставира филмот „МИС СТОН“

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ, во рамки на …