PENTAX Image

Омаж на аматерски краткометражни филмови вечерва во КИЦ

Вечерва во Салон 19:19, во Културно Информативниот Центар во Скопје, со почеток во 20:00 часот ќе може да проследите проекција на аматерски краткометражни филмови насловена како “Ретроспектива на аматерски кракометражни филмови” на македонските филмски режисери Кирил Максимоски, Марјан Гавриловски, Марјан Михајловски и Александар Лахтов.

На програмата ќе се прикажат следните филмови:


 • 60 секунди човечност
  -режија: Кирил Максимоски, 2003 година
 • Сам
  -режија: Кирил Максимоски, 2006 година
 • Мошне едноставна приказна
  -режија: Кирил Максимоски, 2009 година
 • Над Скопје
  -режија: Кирил Максимоски, 2010 година
 • .Престрашени
  -режија:Марјан Михајловски, 2012 година
 • Мрачни времиња
  -режија:Александар Лахтов, 2014 година и
 • Кота 404
  -режија:Марјан Гавриловски, 2015 година

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кинотека во рамки на проектот „Сезона на филмски класици“ ќе го реставира филмот „МИС СТОН“

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ, во рамки на …