(ФОТО) Тозовац: „Повеќе немам корона но сеуште сум во болница!“

“Короната си замина, ја нема повеќе. Ја излекуваа, но не знам зошто сè уште сум во болница. Јас не сум лекар, јас сум само пациент. Тие не ми рекоа ништо, Само дека треба да останам. Што се однесува до мене, можам да одам дома, но ги слушам лекарите, тие знаат најдобро“, вели Предраг Живковиќ Тозовац, кој веќе три недели е во КБЦ „Драгиша Мишовиќ“.

Пред три недели, пејачот на народна музика Предраг Живковиќ Тозовац (85) беше сместен во КБЦ „Драгиша Мишовиќ“ во Дедиње поради коронавирус. Според најновите откритија, Тозовац бил излекуван, но тој ќе биде задржан на одделот во следните неколку дена поради терапија за да не претрпи последици бидејќи дише потешко додека зборува.


Во интервју за Нова.рс, Живковиќ за прв пат открива како поминало закрепнувањето во болницата и како се чувствува сега.

„Бев позитивен на короната, но не знам каде се заразив кога ретко ја напуштав куќата. Сега сум добро, не е лошо. Еве, сè уште лежам овде, точно 20. дена. Не сакам да се жалам. Короната го зафати светот и милиони се заразени. Јас поминав одлично. Лекарите се стопроцентно сигурни дека сега сум добро и навистина е совршена болница. Тие ја завршија својата работа на врвно ниво и благодарен сум им за тоа. Да даде Господ здравје, ќе ги поканам сите на мојот концерт“, вели Тозовац и додава дека сепак треба уште да се опоравува


„Короната си замина, ја снема. Тие ја излекуваа, но не знам зошто сè уште сум во болница. Јас не сум лекар, јас сум само пациент. Ништо не ми кажаа, само дека морав да останам. Што се однесува до мене, утре можам да одам дома, но ги слушам лекарите, тие знаат најдобро. Не сакам да лелекам. Гага Николиќ беше хоспитализирана три месеци, а некои луѓе и по две години. Зошто би се жалел што сум тука три недели? Важно е дека сум добро“, рекол Тозовац.
Живковиќ вели дека не им пеел на лекарите поради проблеми со дишењето, но дека едвај чека да го земе микрофонот и да пее.
„Како да пеам во болница? Кога ќе излезам, тогаш сите ќе пееме некаде и ќе се забавуваме. Јас навистина се зажелев за песна. Тоа е мојот живот. Музиката е мојот живот“, рекол пејачот.
Да потсетиме, Предраг Живковиќ уште од почетокот на пандемијата водел сметка и ги почитувал мерките на претпазливост. Во неколку наврати тој изјавил дека не излегува од станот, а кога ќе посака кафеана, излегува на тераса и пие кафе со сопругата.


Извор: nova.rs

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Песна за животот и многу генерации: ДНК, Наум Петрески и Џамбо Агушев (ВИДЕО)

Сигурно многумина од вас овие денови можеа да видат голем број од нашите јавни личности, …