(ФОТО) Денеска во 11:00 и 15:00 часот се случи редок феномен: 99% од луѓето биле изложени на сонце во исто време

ДЕНЕС, приближно 99% од светската популација била изложена на сончева светлина во еден момент, што значи дека многу малку луѓе биле во мрак во исто време.
Оваа појава се случува еднаш годишно, секогаш на истиот датум, 8. јули, околу 11:00 часот по наше време.

Помеѓу зори и самрак
Според Time and Date, во првичната објава, корисникот на Reddit, GiddySwine, претставил мапа на светот дење и ноќе, тврдејќи дека на 8. јули, 99% од светската популација во одреден момент ќе биде помеѓу зори и самрак.
Брзиот поглед на дневната и ноќната светска мапа го потврдува ова тврдење. Речиси сите најнаселени области во светот добија малку сончева светлина во исто време.
Меѓу нив се Северна Америка, Јужна Америка, Европа, Африка и поголемиот дел од Азија.
Австралија, Нов Зеланд, делови од Југоисточна Азија и Антарктикот се единствените големи копнени маси на ноќната страна на Земјата.


Сонцето не осветлило 80. милиони луѓе
Комбинирајќи ги податоците за сонцето на времето и датумот со податоците за населението од 2022. година од Центарот за меѓународна информативна мрежа за науки за Земјата на Универзитетот Колумбија, откриле дека во 11:00 и 15:00 часот на 8. јули, ноќе било за нешто помалку од 80. милиони луѓе ширум светот.
Тоа остава околу 7,7 милијарди луѓе, приближно 99% од нас, на сончевата страна на планетата.

This image has an empty alt attribute; its file name is sonce-bleskanje-1.png


Сепак, неколку стотици милиони луѓе на наводно сончевата страна на Земјата мислеле дека е ноќ. Ова е особено точно за оние кои живеат на самиот раб на зоните на самракот, во најмрачната фаза на самракот наречена астрономски самрак. Овде сонцето е 12. до 18. степени под хоризонтот. Под овој агол, индиректната сончева светлина станува толку тенка што обично е невидлива со голо око.
Така, тврдењето е технички точно ако се пресметаат сите области на самракот, без разлика колку слабо осветлени, но процентот на населението што всушност ја воочил сончевата светлина бил нешто помал.

Фото: Time and date


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ги краси харизма и шарм: На мажите родени во овие знаци е тешко да им се одолее

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …