кина

„Бикини Мун” е импресивна медитација – одлична рецензија во „Холивуд рипортер” за филмот на Манчевски

„Импресивна медитација за процесот на создавање документарец”, го оцени „Бикини Мун”, последниот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски, холивудската библија „Холивуд рипортер”. Во рецензијата, што ја напиша една од најреномираните американски филмски критичарки Дебра Јанг, се вели дека „’Бикини Мун’ на Милчо Манчевски, животворен филм што провоцира на размисла, …

Повеќе »

 КОМПЛЕТНА ПРОГРАМА НА ЧЕТВРТОТО ИЗДАНИЕ НА СКОПЈЕ СИНЕМА СИТИ

Од 6 – 10 јуни во Кинотека на Македонија ќе се одржи летното издание на фестивалот Скопје Синема Сити. Оваа година ССС влезе во својата четврта година откако се организира и по тој повод, во текот на годината организираме 4 филмски настани. Централно место во програмата на Синема Сити зазема …

Повеќе »

Денеска на Скопје филм фестивал три филмови од три различни програми

На програмата на Скопје филм фестивал, денеска, се филмовите од селекцијата Европски филм и од програмите Панорама на светскиот филм и Фокус на францускиот филм, ќе се прикажат во киното Фросина. Програма за 25 април: Кино Фросина ЧИСТИ СРЦА /PURE HEARTS (2017) Режија: Roberto DePaolis Улоги: Selene Caramazza, Simone Liberati,Barbora …

Повеќе »

На Скопје филм фестивал гостуваше режисерот Кристоф Режин: Денеска, работилница, премиера, дискусија

„Со задоволство ве известуваме дека на Скопје филм фестивал, синоќа, во киното ’Фросина’ беше прикажан францускиот филм ’Скришно’, забавен и меланхоличен филм за она што се случува на маргините на професионалната фудбалска индустрија“, соопштуваат од Скопје филм фествал. По проекцијата, режисерот Кристоф Режин одговараше на прашањата од публиката. Тој рече …

Повеќе »

(ФОТО) Вечерва почнува 21. Скопје филм фестивал – комплетна програма

Со премиера на играниот филм „Година на мајмунот“ по сценарио и режија на Владимир Блажевски и во продукција на „Панк филм“, вечер во 20 часот во кино „Милениум“ ќе биде отворен 21. Скопје филм фестивал. Повеќе од 50 филмови, работилници, гостувања, како и филмска ретроспектива на Алфред Хичкок, ќе понуди …

Повеќе »

Филмот   „Западен ветар“ вечерва во Кинотека на Македонија

Гете-институт Скопје со задоволство Ве поканува да го погледнете германскиот филм „Западен ветер“. Игран филм од 2011 година, 90 мин. Земја: Германија, Унгарија Продуценти: credo:film, Laokoonfilm Режија: Роберт Талхајм Улоги: Фридерике Бехт, Луизе Хејер, Франц Динда, Фолкер Брух Дорен и Иза се 17.годишни близначки од Саксонија. Летото 1988, како идни …

Повеќе »

„Три дена во септември“ избран за најдобар филм во Фиренца

Филмот „Три дена во септември“ во режија на Даријан Пејовски ја доби наградата за најдобар филм на филмскиот фестивал „Balkan Florence Experience“ кој се одржа по 6-ти пат во Фиренца, Италија од 22 до 25 февруари. Фестивалот преставува преглед на најдобрата и најновата продукција на документарни и долгометражни филмови од …

Повеќе »

„Исцелител“ ја освои наградата за најдобар филм на фестивалот во Санта Барбара

Дебитантското остварување на македонскиот режисер Ѓорче Ставрески, „Исцелител“, ја освои наградата за најдобар филм во меѓународната селекција на фестивалот во Санта Барбара, Калифорнија. Ова е е трета фестивалска награда за филмот на Ставрески. Претходно, „Исцелител“, на премиерното прикажување на фестивалот во Солун доби награда од публиката во Солун. Потоа во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Европска премиера на филмот на Милчо Манчевски „Бикини Мун“ во Белград и во Порто

Филмот ја имаше светската премиера на фестивалот во Сао Паоло каде ја освои бразилската критика („Брилијантен авторски филм.“ „Милчо, провокативен како и секогаш, прави особено оригинален и силен коментар за информатичкото општество)“ „Бикини Мун“ петтиот филм на македонскиот режисер Милчо Манчевски, овој месец доаѓа и во Европа, на фестивалите во …

Повеќе »