кина

(ВИДЕО+ФОТО) Филмот „Слава” – добитник на над 32. светски награди во кината низ Македонија

Слава”, вториот филм на бугарското дуо Кристина Грозева и Петар Валчанов, којшто е продаден во повеќе од 30 земји во светот од 14 септември почнува да се прикажува во киносалите ширум републикава. „Слава” е возбудлива реалистична драма за суровата манипулација со чесен човек и корумпираната власт, е најдобар филм според …

Повеќе »

Златен лав за „Облик на водата“ на мексиканецот Гуљермо дел Торо

Тој додал дека наградата ја посветува на младите јужноамерикански режисери. Филмот на мексиканскиот режисер Гуљермо дел Торо „Облик на водата“  синоќа освои „Златен лав“ на Венецијанскиот филмски фестивал. „Доколку останете чисти и лојални на својата вера, во мојот случај, вочудовишта, можете се’ да постигнете“ истакнал Дел Торо при обраќањето нанајстариот филмски …

Повеќе »

„Ах, љубов моја“ најдобар филм на Интернационалниот фестивал во Урошевац

На овој фестивал, покрај филмот на Коле Ангеловски, награди добија уште два македонски филма. „Ах, љубов моја“ во режија на Коле Ангеловски и продукција на „Авард филм и видео“ доби награда за најдобар филм на петтото издание на Интернационалниот филмски фестивал во Урошевац, Косово, што се одржа од 2 до …

Повеќе »

„Златна петорка“ премиерно во САД

Филмот Златна Петорка е најнаградуван и најгледан македонски филм во последните пет години. Долгометражниот игран филм „Златна петорка“ на Горан Тренчовски влезе во официјалната селекција на 36-то издание на престижниот Интернационален филмски фестивал во Њу Џерси (New Jersey Film Festival), од 367 пријавени филмови од цел свет. Филмот Златна Петорка …

Повеќе »

„Последните камбани“ ја освои првата награда на филмски фестивал во Монтреал

Филмот е работен по сценарио и во режија на Никола Поповски, а актерот Мето Јовановски ја игра главната улога. Краткометражниот филм „Последните камбани“, ја освои првата награда за кратки филмови на 41виот „Монтреал ворлд филм фестивал“, Канада, кој се одржа од 24.ти август до 4.ти септември. Во конкуренција за наградата …

Повеќе »