10. знаци дека имате совршен сопруг

Мудрите луѓе велат дека склучуваме брак од љубов, и во него навистина се запознаваме: и какви сме во тежок период, и какви сме кога ќе не фати монотонија, колку умееме да почитуваме и да правиме компромиси.
Кога луѓето се сакаат и почитуваат и се согласуваат да изградат заеднички живот, се разбира дека тие ќе бидат тука, еден за друг, во тешки моменти, дека ќе обрнат внимание на деталите и ќе знаат како да се расположат еден со друг со мали нешта што ги прават нивните партнери среќни.

1. Не се плаши од предизвици и проблеми и е подготвен да ги реши
Вистинскиот партнер не само што зборува убави зборови и не ветува, туку и дејствува кога е потребно. Во тешки заеднички ситуации, тој е секогаш подготвен, ќе даде се од себе за да го реши проблемот што се појавува, и кога имате тежок период, тој ќе биде рамо за плачење, ќе ве утеши и ќе ви помогне на секој можен начин.


2. Обрнува внимание на деталите
Тоа не значи дека вашиот маж мора да ги знае сите детали од вашиот живот или да се сеќава што сте носеле дента кога сте се сретнале. Но, тој ги забележува и ги знае работите што ви се допаѓаат – знае која е вашата омилена песна, знае што сакате да правите, знае какво кафе пиете, знае какво чоколадо ви се допаѓа …


3. Тој е мудар, не само интелигентен
Интелигенцијата е едно, мудроста е друго. Ако знае како да ви даде добар совет кога се расправате со вашата мајка или пријателка, ако знае како да ве слуша и да ви даде мудар совет, а не „да додава масло во огнот“, имате среќа.

4. Знае како да ве расположи
Кога се чувствувате лошо, кога сте имале лош ден на работа или не е само ваш ден, вашиот маж знае како да ве врати во добро расположение: тој знае што може да ве насмее, да каже одлична шега или само силно да ве прегрне и да остави негативната енергија да стивне.


5. Вашето мислење е важно за него
Односот помеѓу мажот и жената не треба да биде само заеднички живот или грижа за деца, тие исто така треба да станат најдобри пријатели и заеднички советници. Донесувањето одлуки заедно е клучен елемент за среќен брак, слушањето еден со друг и почитување на мислењата и желбите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Нутритивни причини зошто да пиете чоколадно млеко

За децата чоколадното млеко секогаш претставува најголема радост преточена во чаша, нема дете што не …