Tag Archives: грижа

Чудесното бебе родено со само 453 грама после 133 дена минати во болница си оди дома

КОГА е роден во 22-та недела од бременоста, лекарите предвиделе дека нема да преживее. Но, малиот Расел храбро се борел и докажал дека не се во право. На 1. октомври, четири месеци по раѓањето, тој бил пуштен дома. Мајката на Расел, Наташа Вилијамс се породила во болницата Тулан Лејксајд во …

Повеќе »

Сестри од пеколот: Најлоша приказна од породување од околината

Породувањето е еден од најважните, но и најстресни настани во животот на секоја жена – најмалку што очекуваат е довербата во лекарите и медицинските сестри за да се направи процесот што е можно полесен. Сепак, на Балканот, жените честопати имаат грозоморни искуства со болничкиот персонал, како што покажа искуството на …

Повеќе »

УБАВА ВЕСТ – По два и пол месеци грижа, денеска од Клиниката за гинекологија си замина дома предвреме роденото бебе Максим

Од Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство информираат дека предвреме роденото бебе Максим, кое дојде на свет на 5 јуни во 25-та гестациска недела, денеска си замина дома од оваа установа. Максим се роди со родилна маса од само 820 грама, а од Клиниката за гинекологија замина со 2.400 грама. …

Повеќе »

Вакви херои ни требаат: Човек кој се бори со гладот и сиромаштијата во Македонија и помага на медицински работници, полицајци…

На страницата „Херои на 2020.“ на Фејсбук, Јасна Милкиќ го предлага отец Оливер Петровски а тоа го образложува на многу едноставен, но длабок, начин: СУПЕРХЕРОЈ за мене е Отец Oliver Petrovski Човек кој и пред пандемијата се бори со гладот и сиромаштијата во Македонија. Кој се грижи за медицинскиот персонал …

Повеќе »

Како најпознатата македонска апликација за мерење на загаденоста на воздухот помага на фамилии погодени од КОВИД-19 пандемијата

Македонската апликација AirCare, попозната како МојВоздух, се смета како една од најпознатите општествено одговори апликации направени во државата, со над 200.000 преземања, која за време на високото загадување, ги информира граѓаните за квалитетот на воздухот што го дишат. Од денес (04.05.2020 година), AirCare отвара нова можност за корисниците – тие …

Повеќе »

(ФОТО) УБАВА ПРИКАЗНА: Се опоравил од корона вирусот па опишал што се’ лекарите правеле за него!

„Ве гледав како напорно работите да ме одржите мене и другите. Никогаш нема доволно да ви се заблагодарам доволно за времето што ми го посветивте“, напишал Ник (38). Лекарите, медицинските сестри и медицинскиот персонал ги надминуваат своите можноста да се спротивстават на пандемијата на коронавирус, а луѓето се обидуваат да …

Повеќе »

(ФОТО) Тој е светска личност која ДОНИРАЛА НАЈМНОГУ ПАРИ за борба со КОРОНА ВИРУСОТ: Дал дури 10. милиони долари – „Сите сме поврзани без разлика кој сте или од каде сте!“

Модниот дизајнер Ралф Лорен објавил дека неговата модна куќа донирала 10. милиони долари за борба против вирусот корона. Тој истакна. дека треба да ги здружиме силите за борба против вирусот. „Веруваме дека сите сме поврзани без разлика кој сте или од каде сте. Ова е токму причината зошто се бориме …

Повеќе »

(ФОТО) Ѓоковиќ се јавил од карантин: Молитва на Новак од Острог за сите луѓе и апел до лекарите

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, испратил порака со подршка на целиот свет во екот на борбата со корона вирусот… „Молитва од Острог: За да го добиеме она што некогаш го немавме, мораме да направиме нешто што никогаш не сме го направиле. Кога Бог ќе ни одземе нешто што не …

Повеќе »

(ФОТО) АНГЕЛИНА ПОКРАЈ БОЛНИЧКИТЕ КРЕВЕТИ НА ЌЕРКИТЕ НАПИШАЛА ЕСЕЈ:„Борете се мои дами!“

Во колумната која по повод Денот на жената, Ангелина Џоли (44) ја напишала за магазинот „Time“ открила дека нејзините две ќерки, Шилох и Захара, неодамна морале да бидат подложени на операција. Покрај нивниот болнички кревет, Ангелина напишала текст во кој им испратила порака до сите жени да ги зајакне во …

Повеќе »