(ВИДЕО+ФОТО) МАЛЕЧКА ХРАБРА ХЕРОИНА: Ова девојче нема екстремитети, но е незапирлива спортистка!

Животот е често суров, но секој со тешкотиите се справува како знае и умее…Смислата на живот по трагедијата која и се случила малечката Хармони ја пронашла во спортот, посебно гимнастиката…

Петгодишната Хармони-Роуз Ален, која по прележана тешка форма на менингитис останала без раце и нозе, не мирува.

Девојчето кое како бебе останало без рацете и нозете, се движи со помош на протези, но гимнастика вежба со љубов и без помагала. Малата Хармони- Роуз оди на часови во Баскервилеската гимнастичка школа во местото Бат во Велика Британија.
Нејзината мајка Фраја Хол (25), вели дека била загрижена како девојчето ќе ги почне часовите поради нејзиниот хендикеп. Но, по тримесечна настава, мајката вели: “Од тогаш Хармони никогаш не погледна наназад”.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 17.06.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Солиден работен ден ги очекува родените во знакот Овен за да ги завршат …