Сеќавање: 11 години без нашиот актер Бранко Ѓорчев

Бранко Ѓорчев е роден во Неготино на 23 јуни 1962 година. Тој беше македонски театарски и филмски глумец. Бил директор на Драмски театар – Скопје во периодот од 2006 до 2013 година.

Дипломирал во 1986 година на Факултет за драмски уметности на Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје, во класата на Проф. Вукан Диневски. Од 1987 година работи како глумец во Драмски театар Скопје.


Извршувал голем број на општествени функции:

-Директор на Драмски театар од 2006,
-2000 – 2002, Уметнички директор на Драмски театар, Скопје, Р Македонија
-2000 до 2002, Основач на Културен центар Квартет, Скопје,
-1997, Основач и директор на театар Бабилон, Скопје
-1997, Член на Советот на Македонскиот театарски фестивал ” Војдан Чернодрински”- Прилеп,
-Член на Совет на Млад Отворен Театар, Скопје,
-Член на уметнички совет на Драмски театар, Скопје, Р Македонија,
-Член на театарски совет на Драмски театар Скопје, Р Македонија,
-Почесен член на клубот на оратори при Правен факултет ”Јустинијан Втори” при Универзитетот “Кирил и Методиј”, Скопје , Р Македонија.
-Демонстратор и предавач на Правен факултет по реторика и ораторство во рамките на предметот Римско право, кај професор Мими Поленак, Правен факултет “Јустинијан Втори”, Универзитет ” Кирил и Методиј”, Скопје.


Добитник е на следните награди:

-„Златна маска“ за најдобро глумечко остварување на фестивалот „Охридско лето“ за улогата на Мефисто во претставата „Мефисто“, Вечер, 2000;
-Наградата за најдобар глумец за 1990 во Македонија, за улогата на Фред во претставата „Спасени“, ревија „Екран“ 1990.
-Награда за епизодна машка улога „Димче Трајковски” 2009
-„Св.Климент Охридски“ за 2012 година за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, спортот, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност од јавен интерес на Македонија.


Починал по тешка борба со ракот на 24 февруари 2013 година во Скопје.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО МАКЕДОНИЈА ПРИСТИГНУВА СИЛЕН ЛАДЕН АТМОСФЕРСКИ ФРОНТ ОД СЕВЕР И ОД СЕВЕРОЗАПАД: Во среда ќе не зафати силно невреме – Од четврток значително заладување, а на планините ќе има и снег

Метео прогноза на Славчо Попоски: Уживајте во вистинското летно време уште утре почитувани, максималните дневни …