Промоција на „Македонствување” од Десанка Николова во Крива Паланка

Поетската збирка ,, Македонствување” од Десанка Николова ќе биде промовирана во НУ Центар за култура во Крива Паланка на 11 јули, четврток , со почеток во 20,00 часот.

„Македонствување” , како што истакнува авторката, претставува поетски манифест посветен на чување на сѐ што е македонско, македонскиот јазик, македонската култура и традиција, македонскиот идентитет и македонските духовни вредности.


Поетскиот манифест е составен од две стихозбирки – „Грутка во грлото” и „Мудровезби”, кои претставуваат македонштина исткаена во стихови. Овие дела се 8-ма и 9-та по ред стихозбирка од поетесата Николова.

.Промоцијата на „Македонствување” е дел од Кривопаланечкото културно лето и манифестацијата „Крива Паланка-Град на културата 2024″.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Какво време не очекува денес и утре

Метео прогноза на Славчо Попоски: Денес, како и утре (понеделник) во Македонија очекуваме постабилна атмосфера, …