Претставата Животот на Молиер утревечер во МНТ

Во понеделник, на 20 ноември 2023 година, со почеток во 20:00 часот, во Македонскиот народен театар ќе може да ја погледнете претставата Животот на Молиер од Михаил Булгаков, а во режија на Александар Поповски.

Улоги:


Никола Ристановски – Жан-Батист Поклен де Молиер, познат драматург и автор
Сашка Димитровска – Медлен Бежар, актерка на де Молиер
Емил Рубен – Шарл-Вадле де Лагранж, актер со прекар „Регистар“, Отецот Вертоломеј, скитник – проповедник
Драгана Костадиновска – Луј Велики, кралот на Франција
Оливер Митковски – Жан Жан Бутон, згаснувач на свеќи и слуга на Молиер
Марија Новак – Мариета Ривал, актерка на Молиер
Николина Кујача – Шарлатанот со чембало; Праведниот Чевлар, кралски шут
Нина Деан/Ивана Павлаковиќ – Аманда Бежар, актерка на де Молиер
Игор Ангелов – Маркизот де Шарон, кариналот на град Париз
Дениз Абдула – Захарија Моарон, познат актер – љубовник
Никола Ацески/Сашко Коцев– Маркизот де Орсињи, дуелант со прекар „Еднооки, помоли се!“

Превод: Павел Попов
Редактура на превод: Тања Урошевиќ
Костимограф: Снежана Пешиќ – Раиќ
Сценограф: Свен Јонке
Извршен продуцент: Виктор Рубен
Избор на музика: Александар Поповски
Асистент на режисерот: Лука Кортина
Инспициент: Никола Кимовски
Суфлер: Зорица Благоевска
Тон – мајстори: Александар Петровски, Ненад Трпеновски
Светло – мајстори: Илија Тарчуговски, Дарко Младеновски


Билетите се пуштени во продажба онлајн и на билетарницата во МНТ. Цената на билетот е 500 ден.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: две години без нашиот истакнат поет, преведувач и професор Драги Михајловски

Драги Михајловски е роден на 16 октомври 1951 година во Битола, каде го поминал и …