Комедијата „Власт“ утревечер на репертоарот на Народен театар Штип

На 21 ноември 2023 година во Народниот Театар во Штип, со почеток од 20:00 часот, ќе може да ја погледнете претставата „Власт“.

Автор: според Бранислав Нушиќ
Режисер: Ѓорѓи Ризески
Драматург: Трајче Кацаров
Сценограф: Мартин Манев
Костимограф: Кети Пауновска
Композитор: Алмир Бајрамоски
Сценски Движења: Сања Русеска
Аниматор: Емил Пачковски
Дизајн – Фотографија и Видео: Емил Пачковски


Играат:
Арсо: Ефтим Трајчов Ѓаурски
Милан: Милорад Ангелов
Светозар: Никола Милошевски
Мица: Елена Шорова Дербов
Добре: Марко Трајковиќ
Секретарката: Ава Хусеини
Водител: Миланчо Ѓеоргиев
Сашо: Марко Трајковиќ
Сашка: Стефанија Митовска
Јасна: Ава Хусеини
Марин: Миланчо Ѓеоргиев
Јана: Стефанија Митовска

„Дај му власт на човека за да видиш каков е“… Тоа е точната реченица но не и точниот рецепт за оваа претстава. Дај му власт на човека за да видиш тие околу него какви се е поточниот пристап во ова дело… или пак: стапи на власт за да видиш кои и какви ти се пријателите.
Во ова дело гледаме ликови кои ставаат маски и го менуваат сосема своето однесување за всушност низ текот на претставата од нивните постапки да сфатиме кои реално и се истите низ своите толку јасно проѕирни маски.
Тематиката за жал е асполутно актуелна иако е ова постаро класично дело од авторот Нушич – за жал сметам и дека ќе биде многу актуелна во иднина… не само во нашите балкански простори – туку и насекаде низ светот. Тематиката на оваа драма е толку свежа што секој гледач би помислил дека авторот вчера ја напишал.
Сите луѓе ги интересира власта и некако не можат а да не знаат и можеби да не завидат на тој што е на Власт.


Влезниците се по цена од 200 денари.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за денес за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите во врска со работата, љубовта и здравјето.

Овен Работа: Претстои многу добар работен ден за Овните, особено би можеле да бидат задоволни …