Ферари ќе повлече 5.600 автомобили

И’ НАЈДОБРИТЕ грешат, а во конкретниов случај се работи за Ферари и проблем со сопирачките.
Имено, од се уште непозната причина, системот за кочење на некои модели на Ферари може да остане без течност за сопирачките, што пак може да доведе до страшни последици и несреќи.
Сето ова важи за моделите 458. и 488., и до 5601. Според соопштението на американската NHTSA, станува збор за примери на моделот 458. произведен во периодот од септември 2009. до декември 2015. година и моделот 488. произведен во периодот од јули 2015. година до крајот на август 2019. година.
Има и добри вести. Ако системот изгуби 52% од маслото, возачот ќе биде известен преку информациите на екранот за инфозабава. Ќе се испечати „Ниво на течноста за сопирачките ниско, полека оди кај продавачот“, а во Ферари велат дека тогаш ќе застанат покрај патот и ќе контактираат со службата за помош на патот на Ферари.
Ферари моментално работи со „Бош“ за да ја поправи грешката и за се ќе ги информира сопствениците на спорните автомобили.

Фото: Ferrari


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Samsung Galaxy Z Fold6 и Z Flip6 ja носат Galaxy AI на ново ниво

Samsung Electronics денеска ги претстави новите Galaxy Z Fold6 и Galaxy Z Flip6, како и …