Tag Archives: Ферари

Се продава шампионското Ферари на Шумахер

Болидот на Ферари со кој Михаел Шумахер победи на пет трки за време на сезоната во Формула 1 во 2003 година ќе се најде на аукција следната недела во Женева, објави денеска Сотби. Продавачите велат дека црвеното „ферари“ наречено „Шасија 229“ во кое девет пати се појави повеќекратниот светски шампион …

Повеќе »

За колку е продадено Ферарито на Шумахер?

Болидот на Ферари Ф300 на седумкратниот шампион во Формула 1 Михаел Шумахер беше продаден на аукција во август 2022. година. Станува збор за болид од 1998. година во кој Шумахер освои четири од шест победи таа сезона во Канада (патеката Жил Винев), Франција (Пол Рикар), Велика Британија (Силверстон) и Италија …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕОБИЧЕН ПРИЗОР – Болидот е снимен на чешкиот автопат кон Германија

Возачите на автопатот во Чешка снимиле необична глетка, а тоа е автомобил во „Ферари руво“ што наликува на оние од серијата GP2 Автомобилот е снимен на автопатот Д4 кој води од Прага до границата со Германија. Возењето вакво возило е нелегално, а сличен случај полицијата истражувала и во 2019. година …

Повеќе »

(ВИДЕО) Top Gear: „Ова е најзабавниот електричен автомобил“

Приватната патека на Ферари, La Pista di Fiorano, слави половина век постоење, а сега на неа стасал и првиот електричен автомобил. Станува збор за Ferrari 250 Testa Rossa, но во малку поинаков размер и со електричен погон. Кога ќе кажеме дека зад овој автомобил стои Little Car Company, работите стануваат …

Повеќе »

Се продава Ферарито на Мајк Тајсон

Ферари Ф50, кој претходно беше во сопственост на боксерскиот шампион во тешка категорија, Мајк Тајсон, исто така ќе биде понуден на аукцијата на Gooding & Company подоцна овој месец. Според проценките, автомобилот ќе биде продаден помеѓу 4,5 и 5,5 милиони долари, пишува Autoblog. Во прашање е F50 со број на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чешката полиција доби моќно засилување: Конфискуваното Ферари сега ги брка „брзите возачи“

Конкретно, 458 Italia ќе се користи „против најагресивните возачи на чешките автопати, кога ‘летаат’ во украдени возила“. Кога конечно ќе дојдат под законот, на големите криминалци им се одземаат нелегалните средства, вклучително и скапите автомобили. Многу луѓе се прашуваат што ќе се случи со овие запленети возила подоцна. Во зависност …

Повеќе »

(ФОТО) Се продава Ферарито на Шумахер

Болидот Ферари Ф300 на седумкратниот шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, ќе се најде на аукција во август. Станува збор за болид од 1998. година во кој Шумахер освои четири од шест победи таа сезона. Автомобилот го придвижува 3.0-литарски V10 мотор кој развива 800 КС. View this post on Instagram …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ферари „пролетал“ низ тунел со 360 км/час

Читајќи ги техничките податоци на италијанскиот производител од Маранело, често изненадени ги триеме очите. Автомобилите на Ферари можат да бидат многу брзи. Моделот F8 Tributo, кој повеќе не е во понуда, во моторниот простор крие 3,9-литарски V8 мотор кој развива дури 720 коњски сили. Моќта се испраќа на задната оска …

Повеќе »

(ФОТО) Ферстапен рутински до победа во спринтот на „Ред Бул Ринг“

Актуелниот шампион Макс Ферстапен триумфираше на втората спринтерска трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1 и со тоа ја освои најдобрата стартна позиција пред Големата награда на Австрија, 11-та трка во сезоната. Холанѓанецот водеше од почеток до крај, низ кој мина секунда и половина пред возачот на Ферари, Шарл Леклер. …

Повеќе »