Tag Archives: надал

(ФОТО) АТП: Ѓоковиќ неприкосновен на врвот – Зверев го помина Надал

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја поминува 335 -та недела на врвот на АТП листата. Шампионот во Синсинати, Александар Зверев ја зазеде четвртата позиција. Ѓоковиќ има 11.113 поени на врвот на листата. Математички е невозможно Новак да ја загуби првата позиција до 11. октомври, што значи дека тој сигурно ќе ја …

Повеќе »

(ФОТО) ТЕНИСОТ СЕ ВРАЌА – Познат распоредот на АТП Купот: Ѓоковиќ стартува против Шаповалов

Најдобрите светски тенисери од првиот ден ќе бидат во акција на АТП-купот во Австралија, објави АТП-тур, а првите мечеви на Србија ќе започнат на полноќ. Ова значи дека и Душан Лајовиќ и Новак Ѓоковиќ потоа ќе започнат да ја бранат српската титула во групата А, на турнирот што ќе започне …

Повеќе »

(ФОТО) Денес започнува Мастерс 1000 Синсинати:Увертира пред УС Опен со Надал, Федерер, Вавринка, Мареј, Ѓоковиќ, Зверев,Чилиќ, дел Потро…

Ѓоковиќ го чека пекол,а ќе мора да го мине доколку сака да го освои единствениот Мастерс кој му недостига… Според ждребот за седмиот годинешен Мастерс во Синсинати Новак Ѓоковиќ беше назначен за 10. носител и од првото коло започнува против Стив Џонсон. Веќе во четвртфиналето е можен дуел со Надал. …

Повеќе »

(ФОТО) Завршен Мастерс во Лондон: Надал во групата Сампрас, Федерер е фаворит во групата Бекер

Започнувајќи од недела, најдобрите светски тенисери ќе го играат завршниот Мастерс турнир во Лондон кој традиционално во изминативе неколку години се одржува во „О2“ арената.Како што беше најавено, на четири дена пред почетокот на спектаклот беше одржана ждрепката по која најдобро рангираните осум тенисери беа сместни во две групи. Овојпат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кој си па ти: Обезбедувањето не го препознало Рафаел Надал и сакале да го „исфрлат“…

Моментално првиот тенисер на светот, Рафаел Надал, нема по добро да го памти годинешниот Мастерс во Париз. Поради повреда на коленото во четирифиналето го предал мечот на Филип Крајиновиќ, а во текот на подготовките за тој дуел имал проблеми да го докаже својот идентитет. Надал минувал низ тенискиот комплекс каде …

Повеќе »

Надал поради повреда се повлекол од Париз

Првиот тенисер на светот, Шпанецот, Рафаел Надал, морал да го предаде мечот од четирифиналето против Србинот Филип Крајиновиќ. Надал својот настап во Париз го прекинал поради повреда. Во пресрет на четирифиналниот меч, Надал, на конференција за медиуми открил дека има проблеми со десното колено, но дека сепак ќе истрча на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Долгот јазик на Мекинро предизвикал скандал на Лејвер купот: Дрдоркото го навредувал Надал…

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Џон Мекинро за време на мечот го навредувал Шпанецот, Рафел Надал, нарекувајќи го грди имиња… Роџер Федерер и Рафел Надал, кои заедно имаат 35 Грен слем титули во сингл конкуренција, по прв пат во кариерата заедно играле дубл. Двајцата најдобро пласирани тенисери на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Федерер и Надал рутински до четирифиналето

Роџер Федерер е во четирифиналето на УС Опен откако во три сета,6:4, 6:2, 7:5, го победил Германецот Филип Кошрајбер. .@rogerfederer defeats Kohlschreiber 6-4, 6-2, 7-5 to set up a highly anticipated QF against Del Potro!#USOpen pic.twitter.com/0MbQnlGhsj — US Open Tennis (@usopen) September 5, 2017 Во 12. мечеви од 2005. година …

Повеќе »

(ВИДЕО) Федерер рутински на патот кон Надал

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ја пружил својата најдобра партија на годинешниот УС Опен победувајќи го Фелисиано Лопез во третото коло, за само час и 48. минути, во три сета – 6:3, 6:3, 7:5. Федерер во наредното коло ќе игра против Германецот Филип Кошрајбер кој во саботата без поголеми проблеми го …

Повеќе »