Со какви луѓе никогаш не комуницираат мудрите луѓе – Мудриот ја раскажува приказната за магарето и тигарот

Ја разбирам потребата од размена на мислења и ставови со други луѓе, но понекогаш се соочуваме со луѓе чија комуникација носи повеќе стрес и конфликт отколку корист.

Во такви ситуации, донесувањето одлука за прекин на одредени врски може да биде тешко, но исто така може да биде неопходно за нашето сопствено ментално здравје и благосостојба. Ајде да замислиме ситуација во која човек, да го наречеме магаре, тврдоглаво тврди дека небото е зелено, иако на сите им е очигледно дека е сино. Магарето упорно инсистира на својата верзија на вистината, а конфликтите и расправиите со него само ги зголемуваат тензиите и губат време.


Потоа доаѓа тигарот, кој е мудар и разумен и се обидува со аргументи и логика да докаже дека небото е всушност сино. Како и да е, дебатата продолжува, а лавот, кралот на животните, доаѓа да суди. На изненадување на тигарот, лавот го потврдува тврдењето на магарето дека небото е зелено. Магарето, задоволно што доби „правда“, почнува да ја слави својата победа.

Но, тигарот е збунет и го прашува лавот зошто ја поддржал лагата. Лавот, мудар и воздржан, објаснува дека не е прашање дали небото е навистина зелено или сино. Работата е што магарето сака да е во право, а лавот не сака да губи време на бесмислени расправии и расправии со таква личност. Казната што лавот му ја дал на тигарот, една недела молк, не била казна за тигарот, туку за магарето.
Текстот продолжува на следната страна


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Театарската претстава „Среќен мртовец“ утревечер во Дом на АРМ

На 2 декември 2023 година (сабота) во Домот на АРМ, со почеток во 20:00 часот, …