Recycle symbol at recycled paper background texture. Recycling idea concept and cardboard paper

Одговорно управување со отпад и Green Dot

Меѓу раздвижените рафтови во продавниците, меѓу најразлични производи, може да се забележи скромениот, но влијателен амблем, логото на Green Dot. Зрачи речиси незабележително, но под неговата скромна површина се крие убедлив наратив за еколошката одговорност. Однадвор Green Dot е непретенциозен знак ама овој амблем ја означува силната посветеност на брендот кон планетата.

Зад ова мало лого се крие финансиски залог. Производителите плаќаат надоместоци врз основа на обемот и видот на нивното пакување, создавајќи значителен финансиски поттик во заедницата. Овие средства се наменуваат за изградба и одржување на системи за рециклирање. Резултатот е извонреден – зголемени стапки на рециклирање, намален отпад од пакување и значителен придонес во глобалното зачувување на ресурсите.


Green Dot служи како показател на единството на луѓето. Го означува спојот на еко-свеста и корпоративната одговорност, беспрекорно вткаени во самата суштина на одржливите практики. Носи шепот, едноставен, но длабок: колективно, можеме да го трансформираме светот во позелено, почисто место.

PRO-Europe, чувар на логото на Green Dot, е глобален поборник за одржливост и управување со отпад. Овој амблем има двојна улога – тој е симбол на грижа за животната средина и финансиско ветување, што укажува на придонес кон одговорно постапување со отпадот штом производот ќе ја исполни својата намена.


Во секоја земја, избраната национална компанија, често членка на PRO-Europe, има ексклузивни права на симболот Green Dot. Овие компании имаат одговорност за ширење на неговата употреба на нивната територија.

Една од овие компании во Македонија е „Пакомак“. Како пионери во својата област, тие ја обезбедија првата лиценца за селектирање и рециклирање на отпад од пакување. Нивната соработка со PRO-Europe започнува во 2011 година, и стануваат 34-тата непрофитна компанија која се приклучува на каузата.  Нивната мисија е јасна: да го намалат негативното влијание на отпадот од пакување како и да инспирираат одговорни практики за управување со отпад меѓу бизнисите како и подобрување на квалитетот на нашиот живот.


Овој сложен систем дава слика на колективен напор – глобален стремеж за почиста, позелена иднина. Логото Green Dot е значајно бидејќи симболизира свет кој работи заеднички со стремеж да направи одговорна, одржлива разлика.

Green Dot е олицетворение на спојувањето на еко-свеста и колективната одговорност, сложено испреплетено со самата суштина на одржливите практики. Пораката е јасна: заедно, можеме да создадеме свет кој ќе биде чист и убаво место за живеење.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на Нико Нестор – основоположникот на македонското маратонско пливање и првиот Македонец што го преплива Ла Манш

Нико Нестор (роден како Никола Несторов) е роден во Струга на 19 јуни 1934 година. …