Јадевте риба и ви се заглави коска во грлото? Еве четири начини како да си помогнете!

Ако во грлото ви е заглавен некој остар предмет, како коска од риба на пример, може да дејствувате по следниве четири начини:

– Земете парчиња сув леб и голтнете така што ќе ја истуркате коската кон стомакот;


– Ако имате лимонов сок, пијте побавно, тој ќе ја омекне коската;

– Ако немате лимонов сок, истиот ефект може да се постигне со едно добро скршено сурово јајце;


– Во случај дека никој од горенаведените методи не помага, пикнете ја раката во грлото на детето, за да предизвикате повраќање и коската да излезе надвор.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Преподобен Висарион

Преподобен Висарион Роден и воспитан во Мисир. Рано се предаде на духовен живот и не …