ИНТЕРЕСЕН ДИЗАЈН – Компанијата Apple во Сингапур отворила продавница на вода

Marina Bay во Сингапур е познат по својата иновативна архитектура, а сега, благодарение на Apple, има уште една зграда со креативен дизајн на оваа локација. Ова е Apple Marina Bay Sands – првата продавница на Apple во светот што е опкружена со вода од сите страни.
My Modern Met пишува дека продавницата на вода на Apple е дизајнирана од архитектонската куќа Foster + Partners, која е одговорна и за дизајнот на неодамна отворената продавница на Apple во Бангкок.

Нивната зграда во Сингапур е инспирирана од римската архитектура, а најмногу од Пантеон и неговата сферична купола.


Продавницата на Apple во Сингапур е скоро целосно изработена од стакло, давајќи им на своите посетители совршен поглед на околината на заливот Марина. Внатрешноста е главно исполнета со мебел од дрво.
Бидејќи продавницата не е поврзана со околното шеталиште со мост, можно е да се стигне само преку подводен тунел, долг 45. метри, од блискиот трговски центар.


Самиот тунел е полн со производи на Apple, така што е еден вид проширување на продавницата. Верувале или не, во него се наоѓа и Genius Bar, каде што луѓето од техничката поддршка на Apple се на ваша услуга.

Apple Marina Bay Sands е третата продавница на Apple во Сингапур, но е многу повеќе од тоа.


Имено, во внатрешноста на овој простор има голем видео wallид, пред кој локалните уметници и креативци можат да одржат предавања на кое ќе откријат како производите на Apple им помогнале во нивната работа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Со панел дискусија ќе се одбележи Денот на ретки болести 2024

Националната алијанса за ретки болести на Македонија – НАРБМ Ве кани на панел дискусија со …