Чудо на природната медицина: Мед со банана за кашлање, бронхитис…

Запишете и чувајте го овој рецепт…
Лекувањето на хронично кашлање и бронхитисот се секогаш проблематични, дури и
за традиционалната медицина. Но, еден домашен лек содржи некои од најмоќните
состојки кои ги смируваат грлото и плуќата, и можат да ги излекуваат кашлањето
и бронхитисот во најкус рок!
Благодарение на карактеристиките на медот и бананата, кои се главни состојки на овој рецепт, ќе можете ова средство да им го давате не само на возрасните туку и на децата. Во исто време ќе пиете лек и ќе уживате во неговиот вкус!
Со помош на ова средство ќе се ослободите од болките во грлото, јакото кашлање, дури и проблемите со желудникот.
Состојки; 400 мл вода што врие, 2 зрели банани со средна големина, 2 лажици мед.
Подготовка: бананата испасирајте ја во пире, ставете во сад и додајте вода што врие. Измешајте и оставете смесата да отстои 30. минути. Кога смесата ќе се излади додајте го медот.
Важно е медот да го додадете на крај, за да не ги загуби своите важни својства.
Доза: земајте по 100. мл од ова средство четири пати дневно (вкупно околу 400 мл дневно).
Количеството на рецептот е доволна за еден ден, и следното утро можете да направите свежа доза.По само три дена ќе почувствувате олеснување.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Какво време не очекува денес и утре

Метео прогноза на Славчо Попоски: Денес, како и утре (понеделник) во Македонија очекуваме постабилна атмосфера, …