Natalia Kopkina, Studies, 2021

Зрно фестивал годинава ќе го има своето трето издание

Зрно фестивалот, годинава ќе го има своето трето издание. Во моментов, во Темишвар, Романија, е поставена изложбата на дела настанати на минатогодишните работилници за благородни фотографски процеси, кои се одржаа во село Цапари, во прекрасниот простор на семејството Филевски.
Годинава, Зрно има уште побогата и поквалитетна програма.

На 28ми Јуни во Мултимедијалниот Центар Мала Станица, во 20.00 часот, ќе се отвори меѓународна изложба на аналогна фотографија. Делата, испратени на отворен повик се избрани од деветчлено меѓународно жири, и претставуваат своевиден пресек на современите текови во светската фотографија. Ќе бидат претставени над дваесет автори, од цел свет.
На 10 Јули, во галеријата на ФЛУ, Сули Ан, во 20.00 часот, ќе се отворат две авторски изложби, и тоа „Форма“ на Наталија Копкина, Хелсинки, и избор на дела на Бабакк Хаџи, Техеран. Двајцата современи, алтернативни автори.
На 12 Јули во Монтажната галерија, во паркот на франкофонијата во 20.00 часот, ќе се отвори авторската изложба „Еден“ на Тијана Борбељ, Нови Сад.


Носечката активност на Зрно и она што го прави единствен фестивал во светот- работилниците за алтернативни, благородни фотографски процеси, годинава ќе се одржуваат во село Смилево, односно во смилевскиот манастир. Гости ментори ќе бидат едни од најголемите експерти во глобални рамки за соодветните постапки кои ќе ги споделуваат со учесници од цела Европа. Ретка можност за вистинските вљубеници во автентичната фотографска уметност да научат нешто од авторитети со светско реноме. Веројатно до сега во Македонија ( а и пошироко) не се случило да бидат во исто време и место такви имиња. Ментори на Зрно оваа година ќе бидат:

– Миша Кескеновиќ, Сежана, Словенија, врвен авторитет за многу благородни фотографски постапки, годинава ќе биде ментор на работилница за нова цијанотипија, со негови хемиски рецептури
– Михаел Лаубш, Виена, Австрија, ќе ја води работилницата за течна фотографска емулзија, на различни материјали (дрво, камен, платно…)
– Ивана Томановиќ, Белград, Србија. Традиционално задолжена за класичната црно-бела лабораторија
– Стиг Марлон Вестон, Осло, Норвешка, ќе ја води работилницата за еко-лумент принтови
– Мокар колодоум – темната уметност, ќе ја води Предраг Узелац, Нови Сад, Србија
– Дамиан Диаконеску, Темишвар, Романија, без сомнеж најмагичниот и најдобриот непознат автор во Европа, ќе води работилници за гумотипија и Ван Дајк фотографија, и
– Емилија Сандиќ и Стефан Стефановски, студенти по фотографија на академијата во Нови Сад и дел од тимот на Зрно, ќе ја водат работилницата за креативни игри во класичната темна комора


На работилниците има повеќе пријавени од странство отколку домашни учесници што е своевиден куриозитет, иако, за наши луѓе Зрно нуди посебни, повластени услови, а тоа го прави за да ја зајакне домашната фотографска сцена (затоа што нема кој друг).
Во Смилево, ќе се одржат и две изложби, на Миша Кескеновиќ и на фото клубот Ирис од Темишвар. Изложбите ќе се одржат на отворено и пред коперација, од поважните нешта – ќе има и проекција на филм, во соработка со МакеДокс и НУ Манифестација Смилевски конгрес – Смилево, Демир Хисар и други, пропратни активности.

По завршувањето на работилниците за благородни фотографски процеси во Смилево, ќе биде поставена изложба на избрани дела настанати на работилниците.


Зрно од година во година расте и како единствен фестивал од ваков тип ја впишува Македонија на културната мапа на светот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …