Зошто треба да му се радуваме на претстојниот Саем на книга во Скопје?

Саемот на книга во Скопје ја надминува својата традиционална улога како обичен собир на библиофили и автори. Оваа година, Саемот претставува енергична платформа за книжевна преродба и место на културната дипломатија. Преку овој настан се поттикнува глобалната културна размена и се негува обновениот интерес за книжевните уметности.

Во време кога глобалното поврзување ги приближува различните култури, Саемот на книгата во Скопје вешто се позиционира како крстопат на културната дипломатија. Не станува збор само за размена на книги, туку за размена на идеи, традиции и книжевни филозофии кои се протегаат надвор од границите на Македонија. Ова е место каде се мешаат култури и се прикажува литература од целиот свет. Тука постои единствена можност за културните емисари да се вклучат во дијалог, да споделуваат сознанија и да градат мостови на разбирање.


Овогодинешното мото „Приказна се чита“ ја истакнува улогата на Саемот во промовирањето на помалку познати литератури пред пошироката публика, запознавањето на македонските читатели со странските литературни скриени книжевни богатства. Оваа културна размена поттикнува светско разбирање на различностите во раскажувањето приказни, поезијата и нарацијата воопшто.

„Саемот на книгата во Скопје отсекогаш бил оддавање признание на пишаниот збор, но оваа година е и доказ за моќта на литературата да ги обединува културите на дела од различни земји. Саемот е за луѓе од различни генерации, со различни интереси и професии, а за кои е заедничко дека сакаат да ги прошируваат своите хоризонти и погледи на светот. Саемот на книга секоја година пренесува убави емоции и допринесува за подобрување на меѓусебното разбирање и почитување“. – велат организаторите на Саемот


Саемот е место за духовна преродба, инспирира нова генерација читатели и писатели во Македонија и пошироко. Работилниците, читањата и панел-дискусиите се прецизно дизајнирани да ги ангажираат младите, предизвикувајќи го нивниот интерес за литература и пишување. Овие иницијативи имаат за цел да негуваат длабоко вкоренета љубов кон читањето и да ги поттикнат младите таленти да ги истражат своите книжевни аспирации.

„Саемот на книгата верувам дека е најважниот настан во годината за секој издавач. Тоа е местото каде што се случува сѐ поврзано со промоција на новите изданија, претставувањата на авторите, а за нас во Чудна шума – и место каде што децата ќе имаат можност да се сретнат со нивните омилени книги и автори, да бидат дел од интересни работилници, да научат нови работи, да се забавуваат и да ја развиваат својата фантазија.“ изјави Билјана С. Црвенковска, писателка и главен уредник во издавачката куќа Чудна шума


На саемот ќе изложува и Гете-институт заедно со Германската амбасада, со цел да ги промовира познавањата на германскиот јазик, да поттикне меѓународна соработка во културата и да ја пренесе актуелната слика за современа Германија. Гете-институтот ќе ја претстави дигиталната платформа за изнајмување „Онлаје“ („Onleihe“), која нуди бесплатен пристап до широка палета на дигитални медиуми на германски јазик, како на пример еКниги, еАудио, еВесници и еВидеа, кои ќе бидат достапни нон-стоп 24/7, за сите, од секаде.

Ќе учестувува на саемот и државниот архив како институција од висок државен ранг. Ќе го доближи својот издавачки опус до почитувачите на историјата. Ќе изложи десетици наслови по пристапни цени, изданија подготвени од професионални историчари и архивисти, обединувајќи ги авторите и заинтересираните граѓани.

Саемот на книгата се издвојува не само по одбележувањето на книжевните достигнувања, туку е и доказ за трајната моќ на книгите да ги инспирираат, едуцираат и обединуваат луѓето ширум светот. Ова е клучен настан во културниот календар на Македонија, славејќи ја радоста на читањето и безграничниот потенцијал на литературата да ги премости културите.

Се гледаме од 18ти до 24ти април во Арената Борис Трајковски во Скопје.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вечерва во Кинотека на Македонија ќе се одржи проекција на документарниот филм „Време на бетон“

Во Кинотека на Македонија, вечерва со почеток во 20:15 часот, ќе биде прикажан македонскиот документарен …