ЗДРАВА И КОРИСНА – Оваа тајна состојка може да ви помогне да го удвоите внесот на протеини и побрзо да изгубите килограми

Протеинот, особено, игра витална улога во растот на мускулите, имунолошката поддршка и регулирањето на хормоните. Сепак, може да биде тешко да „спакувате“ доволно протеини во секој од вашите оброци за да ги исполните вашите цели – особено ако следите растителна исхрана или едноставно сте сити од месо.

Меѓутоа, за среќа, постои една кремаста состојка што можете да ја прикриете во различни оброци за да го зголемите внесот на протеини и да си помогнете во губење на тежината. Внесете го кефирот, ферментиран млечен напиток кој целосно ја менува играта кога станува збор за вашето здравје.


Каролина Марголис, регистрирана диететичарка на Lifeway, ја нагласува важноста на протеините во нашата секојдневна исхрана.


„Протеинот е суштинска хранлива материја за секоја клетка во телото, како што е растот и поправката на мускулите, го поддржува имунолошкиот систем и помага во регулирањето на хормоните. Дополнително, постојат некои докази дека кога протеинот се јаде на секој оброк, го подобрува растот на мускулите кај спортистите. Протеините се исто така важни за контрола на тежината, бидејќи промовираат ситост и помагаат да се одржи стабилен шеќер во крвта помеѓу оброците“, објаснува таа.

Вклучувањето на кефир во вашата исхрана е едноставен, но ефикасен начин да го зголемите внесот на протеини и да го поддржите слабеењето. Со својата комбинација на висококвалитетни протеини и корисни пробиотици, кефирот не само што ви помага да ги исполните вашите нутритивни цели, туку и го промовира целокупното здравје.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Не ви требаат тегови: Овие две вежби се доволни за слабеење

Процесот на слабеење не мора да вклучува одење во теретана секој ден. Со правилни вежби …