Заболувањето на црниот дроб е петта најчеста причина за смрт – симптоми кои се првите знаци дека нешто не е во ред!

Правилната функција на црниот дроб е клучна за нашето здравје. Стапките на заболување на црниот дроб се во пораст и се рангирани како петта најчеста причина за смрт.
Важно е да знаете како да препознаете можни знаци на оштетување на црниот дроб за да го одржите здравјето, а следните седум рани знаци може да укажуваат на тоа дека нешто не е во ред со црниот дроб.

Замор
Различни студии покажале дека хроничниот замор и исцрпеност се најчестите симптоми на оштетување на црниот дроб. Медицинските експерти шпекулираат дека заморот и исцрпеноста поврзани со црниот дроб се нуспроизвод на неврохемиските промени во мозокот и хормоналната нерамнотежа. Чувството на замор и исцрпеност се влошуваат со зголемени нивоа на токсични нуспроизводи во крвта што оштетениот црн дроб не може правилно да ги излачи.


Сува или иритирана кожа
Иритираната кожа и чешањето што не исчезнува е уште еден потенцијален показател за оштетување на црниот дроб. За да бидеме здрави, нашата кожа треба да има влага создадена со пренос на течности во телото. Кога телото не е соодветно снабдено со течност, често се случува кожата да добие поинаков изглед. Тие вклучуваат црвенило на рацете или стапалата, пожолтување на мукозните мембрани или жолтица или необјаснети дамки (темни или светли) во одредени области.

This image has an empty alt attribute; its file name is simptomi-za-bolen-crn-drob-2.jpg


Болки во стомакот
Со оштетување на црниот дроб, вообичаено е да се чувствува болка во абдоменот. Пациентите често ја опишуваат оваа болка како нешто да ги пробива или како пулсирачка, а овој симптом често може да се ублажи само со соодветно лекување на примарниот проблем. Долготрајната употреба на некои видови лекови што се издаваат без рецепт или лекови на рецепт може да резултира со оштетување на црниот дроб. Значи, во случај на болки во стомакот кои не исчезнуваат, а лицето долго време користи некои лекови, неопходно е да се посети лекар.

Гадење или повраќање
Како што веќе спомнавме, една од примарните функции на црниот дроб е детоксикација и помагање во исфрлањето на токсичните материи од телото. Кога функцијата за детоксикација на црниот дроб е нарушена, може да се појават голем број проблеми, вклучувајќи ненадејни промени во инаку нормалното варење и метаболизмот. Црниот дроб е голем орган во дигестивниот систем, така што секоја состојба поврзана со црниот дроб може да се манифестира во форма на дигестивни нарушувања. Често се јавуваат гадење и повраќање поради насобраните токсини кои црниот дроб не може да ги исфрли.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Светиот апостол и евангелист Матеј

Матеј беше син на Алфеј, најпрво цариник (т.е. закупец и порезник или митар) и како …